Klasik bale eğitiminde kullanılan dilin performansa etkisi
The effect of language used in classical ballet education on performance
  1. Tez No: 871327
  2. Yazar: MELODİ SICAKYÜZ OLATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ÜNAL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Klasik bale performansa dayalı bir sahne sanatıdır. Bale sanatçıları eğitim aldıkları akademinin yapısına göre sekiz ile on iki yıl süren zorlu bir eğitimden geçerler. Performansın en yüksek noktasının elde edilmesi gereken bu eğitimin başrolü şüphesiz ki öğretmenlerdir. Performansa dayalı spor dallarında yapılan pedagojik çalışmalar, sahne sanatlarına kıyasla oldukça fazladır. Geleneksel klasik bale eğitiminde de pedagojik çalışmalar görece daha az olsa da bulunmaktadır.Yine de öğretmen odaklı bir eğitimden, kendini sanatsal anlamda her yönde ifade edebilen üstün performanslı bir dansçı beklentisi ne yazık ki bu yüzyılda gerçekçi değildir. Bu nedenle çalışmanın birinci bölümünde klasik bale eğitiminde öğretmenin rolü ve performansa etkisi yöntemler ve öneriler ile ele alınmıştır. Sınıf yönetimi, öğretmen öğrenci ilişkisi ve dans sınıfında verimli çalışmanın incelikleri üzerinde durulmuştur. Bunlarla beraber dansçıya salt beden olarak değil, duyguları ve yaratıcılığını öne çıkarabileceği şekilde bütünsel yaklaşımın önemi vurgulanmıştır. İkinci bölümde mevcut öğretim stil ve stratejileri ele alınmıştır. Öğrencilerin yaşlarına uygun bilişsel ve fiziksel gelişimlerini disiplinler arası yaklaşım ile değerlendirip bale eğitiminde bu gelişime uygun yaklaşım önerilerinde bulunulmuştur. Son bölümde ise performansı yükseltme önerileri üç ana başlık altında incelenmiştir. Anatomi bölümünde, anatomi bilmenin öğretmen açısından önemi ve öğrenci üzerinde geri döndürülemez etkileri ele alınmıştır. Gelişme çağındaki çocuklarda anatomik yapılandırmanın bilinçli öğretmenler sayesinde geliştirilebilirliği vurgulanmıştır. Psikoloji bölümünde performansı doğrudan etkileyen, motivasyon ve konsantrasyon süreçleri değerlendirilmiş ve pozitif psikolojiden faydalanarak geliştirme önerileri sunulmuştur. Bilişsel farkındalık için ise somatik çalışmalar ve yaratıcılık süreçlerinin üzerinde durulmuş, akış teorisi ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Son olarak bale öğretmenlerinin Benjamin Bloom'un eğitsel hedeflerin taksonomisinden hareketle (1956) öğrencileri bilişsel, duyuşsal ve psikomotor alanda geliştirebilmeleri için öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Classical ballet is a performance-based performing art. Depending on the structure of the academy where they receive their training, ballet artists undergo a challenging training that lasts eight to twelve years. The leading role in this training, where the highest point of performance must be achieved, is undoubtedly the teacher. Pedagogical studies in performance-based sports branches are quite high compared to performing arts. There are also pedagogical studies in traditional classical ballet education, albeit relatively less. Nevertheless, the expectation of a high performing dancer who can express himself/herself artistically in every aspect from a teacher-oriented education is unfortunately not realistic in this century. For this reason, in the first part of the study, the role of the teacher in classical ballet education and its effect on performance are discussed with methods and suggestions. Classroom management, teacher-student relationship and the subtleties of working efficiently in the dance class are emphasized. In addition to these, the importance of a holistic approach to the dancer not only in terms of her body but also in a way that she can emphasize her emotions and creativity is emphasized. In the second part, current teaching styles and strategies are discussed. The cognitive and physical development of the students in accordance with their ages was evaluated with an interdisciplinary approach and suggestions were made for an appropriate approach to this development in ballet education. In the last section, suggestions for improving performance are examined under three main headings. In the anatomy section, the importance of knowing anatomy for the teacher and its irreversible effects on the student are discussed. It is emphasized that anatomical structuring in developing children can be improved by conscious teachers. In the psychology section, motivation and concentration processes, which directly affect performance, are evaluated and suggestions for improvement are presented by utilizing positive psychology. For cognitive awareness, somatic studies and creativity processes were emphasized and flow theory was discussed in detail. Finally, suggestions were made for ballet teachers to develop students in cognitive, affective and psychomotor areas based on Benjamin Bloom's taxonomy of educational objectives (1956).