Tüketici sözleşmelerine uygulanacak hukuk
Law applicable on consumer contracts
  1. Tez No: 871338
  2. Yazar: GÜRKAN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ELİF ULUSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Tüketicilerin korunması tarihsel açıdan bakıldığında gittikçe gelişim göstermiş, önce iç hukuk ve daha sonra milletlerarası özel hukuk düzenlemeleriyle sağlanmaya çalışılmıştır. Tüketicilerin gelişen teknoloji ve sağlanan imkanlar çerçevesinde kurduğu sınır ötesi ilişkilerin arttığı, yabancılık unsuru içeren durumların tarafı olduğu görülmektedir. Tüketicilerin akdettiği tüketici sözleşmelerinin milletlerarası özel hukukta ve Türk milletlerarası özel hukukunda özel bir düzenlemeye konu yapıldığı görülmektedir. Bu çalışmada söz konusu özel düzenlemeler inceleme konusu yapılmıştır. Öncelikle tüketici korunmasının tarihçesi, daha sonra Türk hukukundaki genel durum ortaya konmuştur. Milletlerarası özel hukuk bağlamındaki özel düzenlemeler tüm hatlarıyla ele alınmış, tartışmalı olan alanlara değinilmiştir. Aynı zamanda tüketicileri korumanın bir başka yolu olan kamu düzeni ve doğrudan uygulanan kuralların da Türk hukukundaki durumu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
From a historical perspective, the protection of consumers has developed gradually and has been tried to be provided first by domestic law and then by international private law regulations. It is seen that the cross-border relations established by consumers within the framework of developing technology and the opportunities provided have increased and that they are parties to situations involving an element of foreignness. It is seen that consumer contracts concluded by consumers are subject to a special regulation in international private law and Turkish private international law. In this study, these special regulations are examined. Firstly, the history of consumer protection and then the general situation in Turkish law are presented. Special arrangements in the context of private international law are discussed in full and controversial areas are addressed. At the same time, public order, which is another way of protecting consumers, and the status of directly applicable rules in Turkish law are also discussed.