Bangladeş için zekât temelli bir mikrofinans kurumu önerisi
A zakat-based microfinance institution proposal for Bangladesh
  1. Tez No: 871337
  2. Yazar: MD AL AMIN MIA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BATUHAN BUĞRA AKARTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yaklaşık 50 senedir Bangladeş'te sivil toplum kuruluşlarının dışında mikrofinans kuruluşları da ekonomisini güçlendirmek ve fakirliği azaltmak için hizmet etmiştir. Ne yazık ki Bangladeş ekonomik açıdan gelişmesine rağmen sosyal refahın sağlanması ve fakirlikle mücadele konusunda pek ilerleme gösterememiştir. Tezin amacı zekât ve İslami mikrofinansı bir araya getirip sürdürülebilir yeni bir kurum oluşturmaktır. Konuyla ilgili detaylı tartışmalar üç farklı bölümde ele alınmıştır. İlk bölümde çalışmanın ana konusu olan zekât ve İslami mikrofinanstan bahsedilmiştir. İlk olarak fakir, miskin ve zengin kavramlarıyla ilgili mevcut fıkhi tartışmalar ele alınmıştır. Zekât ile fakir ilişkisi, zekât ile mikrofinans ve İslami mikrofinans ilişkisi hakkında örnek kurumlarıyla birlikte anlatılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde mikrofinans çatısı altında kimlere ne kadar zekât verileceği bağlamında altı mesele ele alınmıştır. Son bölümde mikrofinans, İslami mikrofinans ve zekât kurumları varken Bangladeş'te neden zekât temelli yeni bir mikrofinans kurumuna ihtiyaç olduğu sorusuna cevap aranmıştır ve bu çalışmanın teklif ettiği yeni kurum açıklanmıştır. Bu bölümde kurumun teorik ve pratik uygulaması ile ilgili konular kaleme alınmıştır.
Özet (Çeviri)
For nearly 50 years, microfinance institutions have served in Bangladesh apart from non-governmental organizations. Unfortunately, although Bangladesh has developed economically, it has not made much progress in terms of social life and poverty. The aim of the thesis is to create a new sustainable kurum by bringing together zakat and Islamic microfinance. Detailed discussions on the subject are discussed in three different sections. At first, the concepts of the poor, the poor and the rich were discussed together with the current fiqh discussions. The relationship between zakat and the poor, zakat and microfinance, and Islamic microfinance are explained together with their example institutions. In the second part of the study, six questions were asked and answered in the context of how much zakat is given to whom under the umbrella of micro finance. In the last section, the question of why there is a need for a new zakat-based microfinance kurum in Bangladesh when there are Microfinance, Islamic microfinance and zakat institutions has been answered and the new kurum proposed by this study has been explained and the issues related to the theoretical and practical application of the kurum have been studied.