Kanada'da yaşayan Türklerin çevresel tutum ve kaygıları ile fiyat duyarlılıklarının yeşil satın alma niyeti ve satın alma davranışına etkisi
The effect of environmental attitudes and concerns and price sensitivity of Turks living in Canada on their green purchase intention and purchasing behavior
- Tez No: 871349
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Küresel çapta yaşanan çevre sorunlarının, tüketicilerin çevre konusunda artan farkındalık ve hassasiyetlerinin tüketicilerin satın alma kararlarını etkilediği görülmektedir. Bu bağlamda, tüketicilerin çevresel tutum ve kaygılarının, fiyata olan duyarlılıklarının tüketicilerin yeşil niyetleri ve yeşil satın alma davranışı üzerindeki etkilerini incelemek, sürdürülebilir pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi için de önem arz etmektedir. Bu tez çalışması, Kanada'da yaşayan Türk tüketicilerin çevresel tutum ve kaygıları ile fiyat duyarlılıklarının yeşil satın alma niyetleri ve davranışlarına etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda Kanada'da yaşayan 483 kişiden anket yöntemiyle veri toplanmış olup, hipotezlerin testine yönelik keşfedici faktör analizi, Cronbach Alfa, regresyon analizi, t-testi ve ANOVA testi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; çevreye yönelik tutum altında çevresel bilinç ve eleştirel pasiflik ile fiyat duyarlılığı yeşil satın alma niyetini etkilediği görülmüştür. Çevresel kaygının yeşil satın alma niyetinin belirlenmesinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Yeşil satın alma niyetinin, yeşil satın alma davranışı altında çevre odaklı satın alma ve tasarruf odaklı satın alma davranışını etkilediği görülmüştür. Ayrıca yapılan çalışma kapsamında yer alan faktörlerin, tüketicilerin son 6 ayda ekolojik satın alıp almama durumları ve tüketicilerin demografik özelliklerinden gelir düzeyi, eğitim seviyesi ve cinsiyet temellerine göre farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Global environmental issues and the increasing environmental awareness and sensitivity of consumers are seen to influence consumers' purchasing decisions. In this context, examining the effects of consumers' environmental attitudes and concerns, as well as their price sensitivity, on green intentions and green purchasing behavior is also crucial for developing sustainable marketing strategies. This thesis aims to reveal the impact of the environmental attitudes and concerns, along with the price sensitivity, of Turkish consumers living in Canada on their green purchasing intentions and behaviors. For this purpose, data were collected through a survey method from 483 individuals living in Canada, and exploratory factor analysis, Cronbach's Alpha, regression analysis, t-test, and ANOVA test were applied to test the hypotheses. According to the research results, environmental consciousness and critical passivity under environmental attitude, as well as price sensitivity, were found to influence green purchasing intention. Environmental concern did not have a significant impact on determining green purchasing intention. Green purchasing intention was found to affect environmentally-focused purchasing and thrift-oriented purchasing behavior under green purchasing behavior. Additionally, it was found that the factors included in the study differed based on consumers' ecological purchasing behavior in the last six months and consumers' demographic characteristics such as income level, education level, and gender.