Hisse senedi fiyatlarının dalgalanmasında yatırımcı duyarlılığı etkisinin büyük veri analizi yöntemiyle incelenmesi
Investigation of the effect of investor sentiment on stock price fluctuations using big data analyses
  1. Tez No: 871355
  2. Yazar: HAKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF SALDANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında; Hisse Senedi kavramı, hisse değerleme, hisse senetlerini etkileyen faktörler, geleneksel finans kuramları ve davranışsal finans incelenmiş diğer taraftan büyük veri, büyük veri ve 5V kavramı, büyük veri analitiği, büyük veri analitiği teknoloji araçları incelenmiştir. Bu incelemelerin ardından Python programlama dili kullanılarak daha önceden belirlenmiş bir takım hisselerin fiyatları, sosyal medya ve forumlar üzerindeki yorum ve haberler analiz edilerek belirlenmeye çalışılmıştır. Böylece büyük veri kullanılarak sosyal medya ve forumlarda yer alan gönderi, beğeni, yorum gibi etkileşimlerin yatırımcıların fiyatlara olan duyarlılığını nasıl etkilediği ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; the concept of stocks, stock valuation, factors affecting stocks, traditional finance theories and behavioural finance are examined, on the other hand, big data, big data and 5V concept, big data analytics, big data analytics technology tools are examined. After these examinations, Python programming language was used to determine the prices of a number of predetermined stocks by analysing the comments and news on social media and forums.Thus, by using big data, it is tried to reveal how interactions such as posts, likes and comments on social media and forums affect investors' sensitivity to prices.