Kültür ve talep ilişkisi: Engellilerin bağımsız yaşam hakkı
The relation of culture and demand: The right to independent life of persons with disabilities
  1. Tez No: 871373
  2. Yazar: EBRU ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE RESA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Engellilik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de engellilerin bağımsız yaşam haklarının sosyo-kültürel algılar ve sosyal talepler çerçevesinde nasıl şekillendiğini derinlemesine incelemektedir. Örneklem grubunu, Avrupa Birliği desteği ve Avrupa Bağımsız Yaşam Ağı (European Network on Independent Living – ENIL) ortaklığıyla Engelli Kadın Derneği'nin yürüttüğü Engellilerin Bağımsız Yaşamı için Kilit Bir Araç Olarak Kişisel Asistanlık (PAKT) Projesi'ne dahil olan ve olmayan toplam 10 fiziksel engelli birey oluşturmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'deki engellilerin bağımsız yaşam ve kişisel asistanlık kavramlarını nasıl tanımladıklarını, sosyal içerme kavramının sosyo-kültürel bağlamda nasıl algılandığını ve ekonomik durumların bu talepler üzerindeki etkilerini ele almaktadır. Bulgular, engellilerin toplumda karşılaştıkları zorlukları ve bu zorlukların sosyo-kültürel temellerini ortaya koymakta, engelli hakları ve politikaları konusunda ciddi eksiklikleri ve mevcut sorunları belgelemekte ve engellilerin sosyal içermesi ve bağımsız yaşam haklarına yönelik daha etkin politikalar geliştirilmesi için bir temel oluşturmaktadır. Ayrıca, bu çalışma, engellilerin bağımsız yaşam hakkının Türkiye'de akademik olarak ilk kez incelenmesi anlamında literatüre önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines in depth how the rights to independent living of persons with disabilities in Türkiye are shaped within the framework of socio-cultural perceptions and social demands. The sample group consists of a total of 10 physically disabled individuals who were and were not included in the Personal Assistance as a Key Tool for Independent Living of People with Disabilities (PAKT) project, which was implemented by the Association of Women with Disabilities with the support of the European Union and in partnership with the European Network on Independent Living (ENIL). This thesis examines how people with disabilities in Türkiye define the concepts of independent living and personal assistance, how the concept of social inclusion is perceived in the socio-cultural context, and how economic conditions affect these demands. The findings reveal the challenges faced by persons with disabilities in society and the socio-cultural underpinnings of these challenges, document serious gaps and existing problems in disability rights and policies, and provide a basis for developing more effective policies for the social inclusion and independent living rights of persons with disabilities. In addition, this thesis makes an important contribution to the literature by providing the first academic examination of the right to independent living of persons with disabilities in Türkiye.