Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında ifade özgürlüğünün sınırlandırılması
Restriction to the freedom of expression under the ECHR
  1. Tez No: 871374
  2. Yazar: MERT DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÖZKAN DUVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. maddesinde düzenlenen ifade özgürlüğü ve ifade özgürlüğünün sınırlandırılmasına ilişkin kurallar incelenmiştir. Tezin birinci bölümünde tanım, tarihsel gelişim ve teorik arka plan gibi ifade özgürlüğü kavramına ilişkin genel bilgilere yer verilmiştir. Ardından, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğüne ilişkin düzenlemesi içerik ve kapsam yönlerinden ele alınmıştır. Son olarak hakkın sınırlandırılmasına ilişkin Sözleşme'de yer alan hükümler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ışığında incelenerek sınırlandırmanın koşul ve ilkeleri Mahkeme'nin içtihatları çerçevesinde ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, freedom of expression regulated in Article 10 of the European Convention on Human Rights and the rules regarding its restriction were examined. In the first part of the thesis, general information about the concept of freedom of expression, such as its definition, historical development, and theoretical background, is given. Then, the regulation of the ECHR on freedom of expression was discussed in terms of content and scope. Finally, the provisions in the Convention regarding the restriction of the right were examined in light of the ECHR judgments, and the conditions and principles of the restriction were set forth within the framework of the Court's jurisprudence.