Sözleşme görüşmelerinde karşı tarafın zarara uğramasını engelleme yükümlülüğü ve sonuçları
Obligation and consequences to prevent the other party from damage in contract negotiations
- Tez No: 871382
- Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN ÖĞÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışmamız kapsamında sözleşme görüşmelerinden doğan sorumluluk ve bu sorumluluğun sonuçları ele alınmıştır. Birinci bölümde, öncelikle, sözleşme görüşmeleri, bunların hukuki niteliğine dair öğretide ileri sürülen görüşler; devamında da görüşmelerden doğan yükümlülükler, bu yükümlülüklerin sorumluluk kaynakları arasındaki yeri ve sözleşme görüşmelerinden doğan sorumluluğun ortaya çıkışı ile söz konusu sorumluluğun benzer kavramlardan farkı ve güven sorumluluğuyla ilişkisi incelenmiştir. Bu bölümün sonunda ise sözleşme görüşmelerinden doğan sorumluluğun Türk Borçlar Kanunu ve Türk Medeni Kanunu'ndaki görünümleri değerlendirilmiştir. İkinci bölümde sözleşme görüşmelerinden doğan sorumluluğun hukuki niteliğine yönelik öğretideki görüşler ve bu görüşlerin yüksek mahkemelerin kararlarına yansımaları değerlendirilmiştir. Bölümün devamında da görüşmelerden doğan yükümlülüklerin ihlali nedeniyle sorumluluğun doğabilmesi için aranan şartlar incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise sözleşme görüşmelerinden doğan sorumluluğun sonuçları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the scope of our study, the responsibility arising from contract negotiations and the consequences of this responsibility are discussed. In the first part, firstly, contract negotiations and the opinions put forward in the doctrine regarding their legal nature; Subsequently, the obligations arising from the negotiations, the place of these obligations among the sources of responsibility, the emergence of the responsibility arising from the contract negotiations, the difference of the responsibility in question from similar concepts and its relationship with the responsibility of trust are examined. At the end of this part, the appearance of the liability arising from contract negotiations in the Turkish Code of Obligations and the Turkish Civil Code is evaluated. In the second part, the opinions in the doctrine regarding the legal nature of the liability arising from contract negotiations and the reflections of these opinions on the decisions of the high courts are evaluated. In the rest of the part, the conditions required for liability to arise due to violation of obligations arising from negotiations are examined. In the third part, the consequences of liability arising from contract negotiations are discussed.