Kaynak kısıtlı montaj hattı dengeleme problemi ve bir işletmede uygulaması
Resource constrained assembly line balancing problem and an application in an assembly line
- Tez No: 871381
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA HEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Montaj hattı dengeleme problemleri, genellikle iş istasyonlarının en aza indirilmesi veya çevrim süresinin en aza indirilmesi olmak üzere iki amaca odaklanmaktadır. Son zamanlarda montaj hatlarının daha verimli hale getirilmesi için kullanılan kaynakların (işçi, makine, ekipman, enerji vs.) en aza indirilmesi önem arz etmektedir. Bu nedenle son yıllarda yapılan çalışmalarda, kaynak kısıtlı montaj hattı dengeleme problemine odaklanıldığı gözlemlenmiştir. Bu çalışmada, endüstriyel mutfak ekipmanları üreten bir firmanın montaj hattında üretilen ürünlerini kaynak kısıtlarını dikkate alarak yeni bir montaj hattı dengelenmesi uygulaması yapılmıştır. Çalışma kapsamında, tek montaj hattında 4 farklı ürünü 19 farklı kaynak çeşidi kullanılarak kaynak kullanım maliyeti ve istasyon açma maliyetini minimize etmek amacıyla Corominas ve diğ. (2011) geliştirdiği modelden yararlanılarak bir matematiksel model önerilmiştir. Problem, GAMS 24.3 programında kodlanarak CPLEX çözücü ile optimum sonuçlar elde ederek çözülmüştür. Önerilen çözüm ile mevcut durumda her bir ürün için maliyetler en az %49 oranında iyileştirilmiştir. Kullanılan toplam ekipman sayısı 46 adetten 31 adete düşürülmüştür. Mevcut durumda çalışan sayısı 4'ten 2'ye düşürülmüştür. Bunların yanında, yeni durumda 2 farklı hatta üretilen ürünler tek bir hatta üretilecek şekilde hat dengelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Assembly line balancing problems generally focus on two objectives, minimizing workstations or minimizing cycle time. Recently, it has become important to minimize the resources (workers, machinery, equipment, energy, etc.) used to make assembly lines more efficient. For this reason, it has been observed that studies conducted in recent years have focused on the resource-constrained assembly line balancing problem. In this study, a new assembly line balancing application was made for the products produced on the assembly line of a company that produces industrial kitchen equipment, taking into account the resource constraints. Within the scope of the study, a mathematical model was proposed using the model developed by Corominas et al. (2011) in order to minimize the resource usage cost and station opening cost by using 19 different resource types for 4 different products in a single assembly line. The problem was solved by coding in the GAMS 24.3 program and obtaining optimum results with the CPLEX solver. With the proposed solution, costs for each product have been improved by at least 49% in the current situation. The total number of equipment used was reduced from 46 to 31. Currently, the number of employees has been reduced from 4 to 2. In addition, in the new situation, the line has been balanced so that the products produced on 2 different lines are produced on a single line.