Sigorta sözleşmelerinde prim ödeme borcu
Premium payment debt in insurance contracts
  1. Tez No: 871395
  2. Yazar: TEKİNCAN AKİF KARAARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 382
Özet
Sigorta sözleşmesinde sigortacının asli edimi sigorta süresi boyunca teminat altına alınan rizikoyu taşımakken sigorta ettirenin asli edimi ise rizikoyu taşımak borcunun karşılığı olan prim ödeme borcudur. Sigorta ettirenin bu borcu maddi olarak sigorta süresinin başlaması ve devamı açısından büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada sigorta priminin tanımı, ödenmesi ve ödenme çeşitleri ele alındıktan sonra zarar sigortalarında ve bir yıllık hayat sigortalarında prim ödemede temerrüde düşülmesi ele alınacak yine bir yıldan sonraki hayat sigortalarında yer alan çeşitli ihtimaller Alman Hukuku ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
In the insurance contract, the primary obligation of the insurer is to bear the risk covered during the insurance period, while the primary obligation of the policyholder is the obligation to pay the premium in return for the obligation to bear the risk. This obligation of the policyholder is materially important for the commencement and continuation of the insurance period. In this study, after discussing the definition, payment and types of payment of the insurance premium, the default in premium payment in loss insurance and one-year life insurance will be discussed and various possibilities in life insurance after one year will be evaluated in comparison with the German Law.