Language teaching anxiety of English as a foreign language teachers
İngilizce öğretmenlerinin dil öğretme kaygısı
- Tez No: 871407
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SERKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yabancı dil öğretme kaygısı, öğretmenlerin öğrencileriyle olan etkileşimlerini olumsuz yönde etkileyebilmekte ve sınıftaki dil öğrenme sürecini zorlaştırabilmektedir. Bu aynı zamanda öğrencilerin dil becerilerinin gelişimini de etkileyebilir. Bu çalışmanın amacı yabancı dil öğretme kaygısını incelemek, kaygının temel nedenlerini ve belirtilerini tanımlamak ve dil yeterliliğini destekleyen olumlu bir öğrenme ortamının önemini vurgulamaktır. Bu çalışmanın bulgularının yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin özellikleri ile yabancı dil öğretme kaygısı arasında anlamlı bir ilişki kurması açısından önemli olduğu düşünülmektedir. Araştırmanın katılımcılarını Şanlıurfa, Bitlis ve Konya illerindeki devlet liseleri ve ortaokullarında görev yapan 40 İngilizce öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmada nitel ve nicel araştırma yöntemlerini birleştiren karma bir araştırma yöntemi kullanılmıştır. Nicel veriler Aydın ve Ustuk (2020) tarafından tasarlanan“Yabancı Dil Öğretimi Kaygı Ölçeği”ile toplanmıştır. Nitel veriler 8 öğretmenle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Ölçekten elde edilen bulgular öğretmenlerin düşük düzeyde yabancı dil öğretme kaygısı yaşadıklarını göstermektedir. Bulgulara göre cinsiyet, kıdem yılı ve sınıf düzeyi değişkenleri öğretmenlerin yabancı dil öğretme kaygısını anlamlı düzeyde etkilememektedir. Görüşmelerden elde edilen verilere göre öğretmenlerin en çok endişe duydukları konular derslerin hazırlıksız olması, öğrenci seviyeleri, öğrencilerin ilgisizliği ve kalabalık sınıf ortamlarıdır. Çalışmanın sonunda alanda gelecekte yapılacak çalışmalara yönelik görüş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Foreign language teaching anxiety can negatively affect teachers' interactions with their students and complicate the language-learning process in the classroom. This may also affect the development of students' language skills. This study aims to examine the foreign language teaching anxiety, define the main causes and symptoms of anxiety, and emphasize the importance of a positive learning environment that supports language proficiency. The findings of this study are thought to be of importance in terms of establishing a meaningful relationship between the characteristics of English as a foreign language teachers and foreign language teaching anxiety. The participants of the study consisted of 40 English teachers teaching in public high schools and secondary schools in Şanlıurfa, Bitlis, and Konya provinces of Turkey. The study used a mixed research method, combining qualitative and quantitative research methods. Quantitative data were collected with the“Foreign Language Teaching Anxiety Scale”designed by Aydın and Ustuk (2020). Qualitative data was obtained through semi-structured interviews that were held with 8 teachers. The findings obtained from the scale show that teachers experience low levels of foreign language teaching anxiety. According to the findings, gender, years of experience, and grade level variables do not significantly affect teachers' foreign language teaching anxiety. According to the data obtained from the interviews, the issues that teachers worry about the most are unprepared lessons, student levels, students' lack of interest, and crowded classroom environments. At the end of the study, opinions and suggestions were made for future studies in the field.