Çocuğu özel gereksinimli olan anne-babanın çatışma alanları ve çözümleriyle ilgili görüşleri
Opinions of parent of children with special needs about conflict areas and solutions
  1. Tez No: 871416
  2. Yazar: FATMA NUR AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN KESİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma özel gereksinimli çocuğu olan anne babaların ikili ilişkilerinde yaşadıkları çatışma deneyimlerini alanlarına göre derinlemesine incelemek ve bu alanda yaşadıkları sorunlara buldukları çözüm yolları hakkında görüşlerini almak amaçlı yürütülmüştür. Araştırma, Konya ilinde özel gereksinimli çocuğu olan ebeveynler ile Haziran 2023 ile Ocak 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmaya 20 anne ve 20 babadan oluşan 20 çift katılmıştır. Anne ve babalarla tek oturumda yarı yapılandırılmış görüşme tekniği uygulanmış, görüşmelerin her biri yaklaşık yarım saat sürmüştür. Araştırmada katılımcılara 5 soru yöneltilmiş 5 tema ve bu temalara ait toplamda 19 kategori çerçevesinde görüşmeler yapılmıştır. Veriler nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik desen yoluyla analiz edilmiştir. Çalışmada 5 tema belirlenmiştir. Bu temalar; özel gereksinimli çocuğu olan anne babaların çatışma algıları, özel gereksinimli çocukla ilgili çatışma alanları, sosyal durumlar ile ilgili çatışma alanları, kadın-erkek ilişkisi ile ilgili çatışma alanları ve özel gereksinimli çocuğu olan anne babaların çatışma çözme biçimleridir. Çiftlerin özel gereksinimli çocuklarından kaynaklı birçok yeni çatışma alanlarının oluştuğu, bu alanlarla ilgili genellikle anne ve babaların uyma-kaçınma çatışma çözme biçimlerini kullandığı araştırma sonuçlarındandır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to investigate the conflicts experienced by parents of children with special needs in their relationships, and to gather their views on solutions to these problems. The study was conducted between June 2023 and January 2024 in Konya province with 20 couples consisting of 20 mothers and 20 fathers who have children with special needs. Semi-structured interview technique was applied in a single session with parents, and each interview lasted approximately half an hour. Participants were asked 5 questions, and discussions were conducted within the framework of 5 themes and a total of 19 categories related to these themes. The data were analyzed through the phenomenological design, one of the qualitative research methods. Five themes were identified in the study: conflict perceptions of parents with children with special needs, conflict areas related to the child with special needs, conflict areas related to social situations, conflict areas related to the relationship between women and men, and conflict resolution styles of parents with children with special needs. The research results indicate that many new conflict areas arise due to children with special needs, and parents generally use accommodation-avoidance conflict resolution styles in these areas.