A Case study on the application of qualitative research in consumer behavior
Kalitatif araştırmanın tüketici davranışlarına uygulanması üzerine bir durum incelemesi
  1. Tez No: 87142
  2. Yazar: NEVRA HATİBOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZ GER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kalitatif çalışmalar genellikle tüketici davranışlarını bir ürün kategorisine veya servise bağlı olarak incelerler. Bunu yaparken, tüketicinin markayla olan ilişkisini anlamayı esas alırlar. Bu çalışma, odak grup toplantıları ve yansıtmalı teknikler kullanılarak yürütülen kalitatif araştırmanın, tüketicinin duygularını, düşünme tarzını, algılama şeklini anlama becerisini bir durum incelemesi yardımı ile ele almıştır. Durum incelemesinde iki radyo istasyonu konu edilmiştir. Müziğin anlamı, radyonun anlamı ve radyo istasyonunun anlamı yaş ve cinsiyet değişkenleri açısından tartışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Kalitatif Araştırma, Odak Grup Toplantıları, Yansıtmalı Teknikler, Kolaj. 11
Özet (Çeviri)
Qualitative studies are often used to examine consumer attitudes and behaviour in relation to a product category or service, usually with the aim of understanding consumer relationship to a brand. This study examines the use of qualitative research in obtaining insights about the perceptions, feelings, and manner of thinking of consumers utilizing a combination of focus groups and projective techniques with a case study. The subjects of the case study are two radio stations. The meaning of music, the meaning of radio, and the meaning of the two radio stations are discussed with regard to the variables of age and sex. Keywords : Qualitative Research, Focus Groups, Projective Techniques, Collage.