Mobil oyun reklamlarında reklam çekiciliklerinin kullanımı; Mafia City oyun reklamları örneği
Use of ad attractions in mobile game advertisements; Example of Mafia City game advertisements
  1. Tez No: 871425
  2. Yazar: HARUN ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ÇAĞLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Teknolojinin ivme kazandığı günümüzde, reklam stratejileri de bu değişime ayak uydurarak yeni bir boyut kazanmaktadır. Mobil oyun endüstrisi, bu değişimin öncüsü konumunda bulunmakta ve reklam çekicilikleri ile stratejileri, teknolojinin sunduğu olanaklarla giderek daha da sofistike hale gelmektedir. Gelişen mobil teknoloji ve artan rekabet ortamı ve kullanıcı çekiciliğini artırma stratejilerini sürekli olarak yeniden şekillendirmektedir. Bu bağlamda, mobil oyun reklamlarının incelenmesi hem akademik hem de endüstriyel açıdan büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle çalışma, mobil oyun reklamlarında kullanılan çekiciliklerin ve stratejilerin detaylı bir incelemesine odaklanarak, bu alandaki araştırma literatürüne yeni bir katkı sunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, reklamların içeriğinde kullanılan çekicilikleri belirlemeyi ve analiz etmeyi amaçlamaktadır, böylece mobil oyun reklam stratejilerine yeni bir bakış açısı sunmaktadır. Çalışmanın bulguları, mobil oyun reklamlarında sıkça kullanılan çekiciliklerin belirlenmesinde önemli bir adımı temsil etmektedir. Araştırma“Mafia City”oyununun reklamları üzerinden yapılan bir içerik analizidir. Örnekleme dahil edilen reklamlarda kullanılan çekicilikleri, mesajı, kullanılan görsel ve ses unsurularını, mesajın ana odağı ve anlatım türlerini ortaya koymak için temel bir çerçeve sunmaktadır. Reklam çekicilikleri üzerine yapılan bu araştırma, reklamların izleyici üzerindeki etkili ve kalıcı etkisinin, görsel ve yazılı içeriklerin stratejik kullanımı, mekân ve anlatının uyumu, slogan ve logo gibi marka kimliği unsurları ve ses efektleri gibi çok yönlü faktörlerle sağlandığını göstermektedir. Görsel ve duygusal unsurların yoğun kullanımı, izleyicinin dikkatini çekme ve markayla duygusal bir bağ kurma konusunda özellikle etkili bulunmuştur. Anlatım türleri ve çeşitli duygusal teşviklerin kullanımı, reklamcıların hikâye anlatımının gücünden ve tüketicilerin duygusal yanıtlarından nasıl yararlandıklarını ortaya koymaktadır. Bu bulgular, reklam içeriklerinin tasarımında izleyici psikolojisi ve davranışlarına yönelik derinlemesine bir anlayışın önemini vurgulamaktadır. Bu bulgular, mobil oyun endüstrisinin reklam stratejilerinin daha iyi anlaşılmasına ve gelecekteki araştırmalara ışık tutacak önemli veriler sağlamaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, mobil oyun reklamlarının etkileyiciliğini anlamak ve oyun geliştiricilerinin reklam stratejilerini optimize etmelerine yardımcı olmak için önemli bir katkı sunmaktadır.“Mafia City”örneği üzerinden yapılan analiz, mobil oyun reklamlarında kullanılan çekiciliklerin ve stratejilerin anlaşılmasına katkı sağlayarak, bu alandaki araştırmalara yeni bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's era of accelerating technology, advertising strategies are evolving to adapt to this change and gaining a new dimension. The mobile gaming industry stands as a pioneer of this transformation, continually refining its advertising appeals and strategies with the opportunities provided by advancing technology. The evolving mobile technology and the increasing competitive landscape constantly reshape strategies to enhance user attractiveness. In this context, examining mobile game advertisements holds significant academic and industrial importance. Therefore, this study aims to contribute to the research literature by focusing on a detailed examination of the appeals and strategies used in mobile game advertisements. The research represents a content analysis conducted on advertisements of the“Mafia City”game. The selected advertisements serve as a framework to identify and analyze the appeals, messaging, visual and audio elements, main focus of the message, and narrative types utilized. This study aims to determine and analyze the appeals used in advertisements to offer a fresh perspective on mobile game advertising strategies. The findings of the study represent a crucial step in identifying the commonly used appeals in mobile game advertisements. The research highlights the effective and lasting impact of advertisements on the audience, achieved through the strategic use of visual and written content, congruence of setting and narrative, elements of brand identity such as slogans and logos, and sound effects. The intensive use of visual and emotional elements is particularly effective in capturing the audience's attention and establishing an emotional connection with the brand. Moreover, the utilization of narrative types and various emotional stimuli demonstrates how advertisers leverage the power of storytelling and consumer emotional responses. These findings underscore the importance of in-depth understanding of audience psychology and behaviors in designing advertising content. They provide valuable insights for better understanding the advertising strategies of the mobile gaming industry and shed light on future research directions. In conclusion, this study makes a significant contribution to understanding the effectiveness of mobile game advertisements and aiding game developers in optimizing their advertising strategies. The analysis conducted using the“Mafia City”example contributes to understanding the appeals and strategies employed in mobile game advertisements, offering a fresh perspective for further research in this field.