Sınıf öğretmenlerinin müzik öğretimine ilişkin alan bilgileri ve yeterliliklerinin incelenmesi
Study of knowledge and proficiency of primary school teachers in music teaching
- Tez No: 871426
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHİDE BAHAR ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, sınıf öğretmenlerinin lisans eğitimleri sırasında almış oldukları müzik eğitiminin ilkokullardaki müzik dersi kapsamında yeterli düzeyde kullanılıp kullanılmadığının tespit edilmesi amaçlanarak yapılmıştır. Ayrıca sınıf öğretmenlerinin müzik ile ilgili eğitim öğretim süreçlerinde öğrencilerin müzik dersindeki yeteneklerini fark edebilmesi ve bu alanda varsa eksikliklerini görüp kendilerini geliştirme fırsatı oluşturması açısından önem taşımaktadır. Araştırma, genel tarama modeli kullanılarak yapılmıştır. Tarama modeli araştırmaları var olan durumun ortaya çıkarılması için kullanılan araştırma modeli olarak sıklıkla kullanılan bir modeldir. Ayrıca var olan durumu tüm yönleri ile ortaya çıkarıp inceleyebilmek için karma yöntem kullanılarak nicel ve nitel veriler birlikte değerlendirilerek açıklanmıştır. Araştırmada veri toplama işleminde Google Formlar aracılığı ile iletilmiş 44 likert tipi soru ve 5 tane açık uçlu soru ile hazırlanan anket formu kullanılmıştır. Araştırmada, Şırnak ili Cizre ilçesinde görev yapan sınıf öğretmenlerinin müzik öğretimine ilişkin alan bilgileri ve yeterlilikleri incelenmiştir. Araştırmaya ilkokulda görev yapan 1. 2. 3. ve 4. Sınıfların dersine giren 245 sınıf öğretmeni katılmıştır. Veriler SPSS 25.0 istatistik paket programıyla analiz edilmiştir. Ankette kullanılan açık uçlu 5 soruda ise betimsel analiz yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre sınıf öğretmenlerinin; belirli gün ve haftaların anlamına uygun müzik seçme, genel olarak farklı müzik türlerini ayırt edebilme, istiklal marşını doğru söyleyebilme konularında kendilerine güvenmekte oldukları tespit edilmiştir. Öğretmenlerin genel olarak solfej ve bona yapabilme, nota sürelerini bilme, müzik işaret ve terimleri ile ilgili bilgi düzeylerine, müzikte hız terimleri ile ilgili bilgi düzeylerine, müzik dersinde kullanılabilecek çalgılardan en az birini çalabileceklerine, ilk kez karşılaştıkları ezgiyi sahip oldukları çalgılarla çalabilme yeterliliklerine kendilerini yetkin hissetmedikleri tespit edilmiştir. Öğretmenlerin büyük bir çoğunluğunun müzik derslerini internet kaynaklarında olan sesli ve görsel materyali kullanarak yaptığı ve öğrencilerin istek ilgi ve düzeylerine göre ders planlaması yaparak ders işlediği tespit edilmiştir. Bu sonuçlar göz önünde bulundurularak; sınıf öğretmenlerin müzik alanında yetkinliklerinin artırılabilmesi ve müzik öğretimi yeterliliklerinin yüksek seviyelere çıkartılabilmesi için milli eğitimde hizmet içi eğitim çalışmaları yapılması ve sınıf öğretmenliği lisans eğitiminde yer alan müzik dersinin içeriği ve yükümlülüğünün yeniden düzenlenmesi önerilmektedir. Ayrıca yapılabilecek olan yeni bir düzenleme ile eğitimin her seviyesinde müzik derslerinin alan uzmanı branş öğretmeleri tarafından yürütülmesi gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine whether the music education that classroom teachers received during their undergraduate education is used sufficiently within the scope of music lessons in primary schools. In addition, it is important for classroom teachers to be able to recognize students' talents in music lessons in music-related education and training processes and to see their deficiencies, if any, in this field and to create an opportunity to improve themselves. The research was conducted using the general survey model. Survey model research is a model that is frequently used as a research model used to reveal the existing situation. In addition, in order to reveal and examine the existing situation in all aspects, mixed method was used and quantitative and qualitative data were evaluated and explained together. In the data collection process, a questionnaire form prepared with 44 Likert-type questions and 5 open-ended questions transmitted via Google Forms was used. In the study, the field knowledge and competencies of classroom teachers working in Cizre district of Şırnak province regarding music teaching were examined. A total of 245 primary school teachers who teach 1st, 2nd, 3rd and 4th grades participated in the study. The data were analyzed with SPSS 25.0 statistical package program. The 5 open-ended questions used in the questionnaire were analyzed descriptively. According to the results of the research, it was determined that classroom teachers were confident in choosing music appropriate to the meaning of certain days and weeks, distinguishing different types of music in general, and singing the national anthem correctly. It has been determined that teachers generally do not feel competent in solfege and bona, knowing note durations, knowledge levels about music signs and terms, knowledge levels about speed terms in music, playing at least one of the instruments that can be used in music lessons, and playing the melody they encounter for the first time with the instruments they have. It was determined that the majority of the teachers conduct music lessons by using audio and visual materials available on internet resources and teach lessons by making lesson planning according to students' interests and levels. Considering these results, it is suggested that in order to increase the competencies of classroom teachers in the field of music and to raise their music teaching competencies to high levels, in-service training studies should be carried out in national education and the content and obligation of the music course in the undergraduate education of classroom teachers should be reorganized. In addition, it is suggested that music courses at all levels of education should be carried out by branch teachers who are experts in the field with a new regulation that can be made.