6. sınıf fen bilimleri dersindeki robotik uygulamaların öğrencilerin erişilerine, STEM yaklaşımına karşı tutum ve motivasyonlarına etkisi
The effect of robotic praciteses in 6th grade science education on students achievement, attitudes and motivations towards STEM approach
  1. Tez No: 871424
  2. Yazar: MEHMET FATİH ÖZKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA PEHLİVAN, DOÇ. DR. ŞAHİN İDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Fen eğitiminde teknoloji kullanımı, eğitim-öğretim sisteminde hedeflenen amaca ulaşmak için önemli bir ihtiyaçtır. Bu sebeple eğitim-öğretim ortamı ile teknolojik uygulamalar birlikte yürütülmesi gerekmektedir. Geleceğin eğitim sistemleri 21. yüzyıl becerilerine odaklanmaktadır 21. yüzyıl becerileri içerisinde yer alan robotik uygulamalarla ilişkili becerilerinde gelişimine uygun bir zemin oluşturan STEM kısa süre içerisinde adından söz ettiren önemli bir eğitim anlayışına dönüşmüştür. Bu araştırma 6. sınıf fen bilimleri dersindeki robotik uygulamaların öğrencilerin erişilerine, STEM yaklaşımına karşı tutum ve motivasyonlarına etkilerini gözlemlemeyi amaçlamıştır. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Çalışmanın nicel araştırma boyutunu ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen ve nitel araştırma boyutunu betimsel analiz oluşturmaktadır. Araştırma 2022-2023 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Konya ili Karatay İlçe Milli eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir ortaokulda 6. sınıfta öğrenim görmekte olan 49 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu öğrencilerden 25 kişi deney grubunu, 24 kişi de kontrol grubunu oluşturmuştur. Çalışma öğretim programında belirtildiği üzere 5 hafta 20 ders saati ile sınırlı tutulmuştur. Çalışmada her iki gruba Kuvvet ve Hareket Ünitesi Başarı Testi (KHÜBT), STEM Tutum Ölçeği ve STEM Motivasyon Ölçeği ön test-son test olarak uygulanmıştır. Robotik uygulamalara yönelik öğrenci görüşleri ise öğrenci günlükleri ve araştırmacı gözlemleri ile veriler toplanmıştır. Deney grubundaki öğrencilere mevcut programın yanı sıra robotik uygulamalı etkinliklerde kullanılarak kuvvet ve hareket ünitesi anlatılmış, kontrol grubundaki öğrencilere ise geleneksel yöntemle mevcut öğretim programı doğrultusunda aynı konu anlatılmıştır. Nicel veriler SPSS 22.00 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde eşleştirilmiş t testi analizi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz ve içerik analizi birlikte kullanılmıştır. Araştırma sonucunda robotik uygulamalı eğitimin öğrencilerin erişilerine, STEM' e yönelik tutum ve motivasyonlarına olumlu yönde katkı yaptığı gözlemlenmiştir. Uygulamaya öğrenci günlükleri ve araştırma sürecindeki öğrenci görüş kayıtları incelendiğinde robotik uygulamaların STEM'e yönelik olumlu görüşlere sahip olduğu görülmüştür. Öğrenciler yapılan robotik uygulamaların eğlenceli, etkileyici olduğunu ve özgüvenlerini artırdığını belirtilmişlerdir. Araştırma bulgularından hareketle robotik uygulamaların okullarda uygulanmasının yaygınlaştırılması, farklı disiplin ve konulara entegre edilmesi, atölyelerin kurulması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of technology in science education is a crucial necessity to achieve the targeted goal in the education system. For this reason, the educational environment and technological applications must be carried out together. STEM, which provides a suitable basis for the development of skills related to robotic applications, which are among the 21st century skills, has become an important educational concept that has made a name for itself in a short time. This research aimed to observe the effects of robotic applications in the 6th grade science course on students' achievements, attitudes and motivation towards the STEM approach. Mixed method was used in the research. The quantitative research dimension of the study consists of pretest-posttest control group experimental design, and the qualitative research dimension consists of descriptive analysis. The research was conducted in the spring semester of the 2022-2023 academic year on 49 students studying in the 6th grade at a secondary school affiliated with the Karatay District Directorate of National Education in Konya province. 25 of these students formed the experimental group and 24 students formed the control group. The study lasted 20 course hours for five weeks, as stated in the curriculum. In the study, Force and Movement Unit Achievement Test (FMUAT), STEM Attitude Scale and STEM Motivation Scale were applied to both groups as pre-test and post-test. The data on student opinions regarding robotic applications were collected through student diaries and researcher observations. In addition to the current program, the students in the experimental group were taught the force and motion unit using robotics in applied activities, and the students in the control group were taught the same subject in line with the existing curriculum using the traditional method. Quantitative data were analysed with the SPSS 22.00 package program. Paired t test analysis was used to analyze the data. In the analysis of qualitative data, descriptive analysis and content analysis were used together. Research findings show that incorporating robotics into education enhances students' achievements, attitudes, and motivation in STEM fields. When student diaries regarding the application and student opinion records during the research process were examined, it was seen that robotic applications had positive opinions towards STEM. Students stated that the robotic applications were fun, impressive and increased their self-confidence. Based on the research findings, it is recommended to popularize the application of robotic applications in schools, integrate them into different disciplines and subjects, and establish workshops.