Bir eğitim aile sağlığı merkezine kayıtlı nüfusta ebeveynlerin çocukluk çağı aşılamalarında aşı tereddütü ve reddini etkileyen faktörlerin araştırılması
  1. Tez No: 871433
  2. Yazar: ÖZGE SÜRMELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZKAYA, DR. BAŞAK KORKMAZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmada bir eğitim aile sağlığı merkezine kayıtlı nüfusta ebeveynlerin çocukluk çağı aşılamaları ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarının incelenmesi, aşı tereddütü ve reddine sebep olan faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki çalışma Kasım 2023-Aralık 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'ne bağlı Ömer Dağ Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran ebeveynler oluştururken örneklemini veri toplama tarihleri arasında araştırmayı kabul eden (n=264) ebeveynler oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında sosyodemografik özellikleri ve aşı ile ilgili bilgileri içeren Sosyodemografik Bilgi Formu, Aşı Tereddüt Ölçeği ve Aşı Karşıtlık Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: Aşı tereddütü olan ebeveynlerin yaş ortalaması 27,54±6,16, aşı karşıtı olan ebeveynlerin yaş ortalaması 28,66±6,88 yıl idi. Aşı tereddütü olan ebeveynlerin aşı yaptırmama/eksik yaptırma nedenlerinde; ilk üç sırada“çocukta allerji öyküsü bulunması (%58,6)”,“içeriği bilmeme (%49,6)”ve“içeriğine güvenmeme (%44,1)”yer almaktadır. Görüşme yapılan ebeveyn, ebeveyn yaşı, ebeveyn eğitim durumu, ebeveyn mesleği, aylık gelir durumu, sosyal güvence, aile yapısı, çocuk sayısı ile Aşı Tereddüt Ölçeği toplam puanı ortalamaları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05). Aşı karşıtı olan ebeveynlerin aşı yaptırmama nedenlerinde; ilk üç sırada“içeriğine güvenmeme (%73,)”,“içeriği bilmeme (%61,3)”ve“çocukta allerji öyküsü bulunması (%54,6)”yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to examine the knowledge, attitudes and behaviors of parents regarding childhood vaccinations among the population registered in an educational family health center and to investigate the factors that cause vaccine hesitancy and rejection. Materials and Methods: The descriptive and cross-sectional study was conducted between November 2023 and December 2023. While the population of the research consists of parents who applied to Ömer Dağ Education Family Health Center affiliated with Başakşehir Çam and Sakura City Hospital, the sample consists of parents who accepted the research between the data collection dates (n=264). Sociodemographic Information Form, which includes sociodemographic characteristics and vaccine-related information, Vaccine Hesitancy Scale and Vaccine Opposition Scale were used to collect data. Results: The mean age of parents with vaccine hesitancy was 27.54±6.16 years, and the mean age of parents who were against vaccination was 28.66±6.88 years. Reasons for parents with vaccine hesitancy not to vaccinate/under-vaccinate: The first three rankings are“having a history of allergy in the child (58.6%)”,“not knowing the content (49.6%)”and“not trusting the content (44.1%)”. There was no statistically significant difference between the averages of the interviewed parents, parental age, parental education level, parental occupation, monthly income, social security, family structure, number of children and the total score of the Vaccine Hesitancy Scale (p>0.05). The reasons why anti-vaccine parents do not get vaccinated are; The first three rankings are“not trusting the content (73%)”,“not knowing the content (61.3%)”and“having a history of allergy in the child (54.6%)”.