Ankara ilinde toplanan köpek kan örneklerinden Dirofilaria immitis'in varlığının ve prevalansının tespiti
Detection of the presence and prevalence of Dirofilaria immitis from dog's blood samples collected in Ankara province
  1. Tez No: 871435
  2. Yazar: SEPANDAR GARGARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHADIR GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Dirofilaria immitis kalp kurdu enfeksiyonu adıyla bilinen ve öncelikli olarak evcil ve yabani köpekleri etkileyen, sivrisineklerle nakledilen ve insanlarda da enfeksiyon oluşturabilen zoonoz bir helminttir. Bu çalışmada Ankara ilinde köpeklerde Dirofilaria immitis'in prevalansını belirlemek için dört farklı tanı tekniği kullanılmıştır. Bu amaçla Ankara'da bulunan veteriner kliniklerinden sağlanan 100 adet köpeğe ait kan örnekleri toplanmıştır. Kan örneklerinde parazitin ve mikrofilerlerinin varlığının tespiti için Natif test, Modifiye Knott testi, PZR yönteminin yanı sıra plazma örneklerinde erişkin D. immitis antijenlerini saptanması amacıyla ticari bir antijen test kitinin (Filarcheck) kullanıldığı Elisa yönteminden faydalanılmıştır. PZR yöntemi ile moleküler teşhisin devamında filo genetik analiz gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; 100 adet köpeğe ait alınan EDTA'lı kan örneklerinde Cytochrome C oxidase subunit I gen düzeyinde yapılan PZR testinde 2 köpekte D.immitis enfeksiyonu yönünden pozitiflik saptanmıştır. PZR testinde pozitif olarak tespit edilen örneklerin, Natif test, Modifiye Knott testi ve Filarcheck Elisa antigen testindeki muayene sonuçları ise negatif olarak bulunmuştur. Sonuç olarak; Ankara ilinde veteriner kliniklerinden sağlanan 100 adet köpeğe ait kan örneklerinde D. immitis'in %2 oranında yayılış gösterdiği belirlenmiştir. PZR testinde pozitiflik tespit edilen 2 köpeğin PZR ürünü moleküler karakterizasyona ve filo genetik analize tabi tutulmuş, gen bankasından D. immitis'e ait aynı gen bölgesi dizinlerine ulaşarak ve bu araştırmada elde edilen 2 dizin sonuçları ile bir araya getirerek, filo genetik ağaçta Ankara-01, Ankara-02, AM749227 D. immitis kedi İtalya, KF273902 D. immitis köpek Kayseri Türkiye 2 ve KF273904 D. immitis köpek Kayseri Türkiye 1 izolatları arasında %100 benzerlik tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dirofilaria immitis known as heartworm infection is a zoonotic helminth that primarily affects domestic and wild dogs, and transmitted by mosquitoes. In this study, four different diagnostic techniques were used to determine the prevalence of Dirofilaria immitis on dogs in Ankara, Türkiye. For this purpose, blood samples from 100 dogs provided from veterinary clinics in Ankara were used. Native test, Modified knott test and PCR methods were used to detect the presence of the parasite and its microfilariae in blood samples. In addition to these methods, the Elisa method using a commercial antigen test kit (Filarcheck) was used to detect adult D. immitis antigens in plasma samples. Following the molecular diagnosis, phylogenetic analysis was performed. The results of PCR tests that performed on the Cytochrome C oxidase subunit I gene level in 100 EDTA blood samples in 2 dogs seen positive. The Natife test, Modified knott test and Filarcheck Elisa antigen test of the 2 samples detected as positive in the PCR test were found negative. According to the results obtained from this study, the prevalence of D. immitis in Ankara was determined as 2%. The PCR products of 2 dogs detected positive in the PCR test were subjected to molecular characterization and phylogenetic analysis. By accessing the same gene region sequences of D. immitis from the gene bank and combining them with the 2 sequence results obtained from this research, in the phylogenetic tree, 100% similarity was detected between Ankara-01, Ankara-02, AM749227 D. immitis cat Italy, KF273902 D. immitis dog Kayseri Turkey 2 and KF273904 D. immitis dog Kayseri Turkey 1 isolates.