Köpek gençlik hastalığı virus izolasyonu, H proteini kodlayan gen bölgesinin karakterizasyonu ve seroepidemiyolojisi
Canine distemper virus isolation, characterization of H protein coding region and seroepidemiology
- Tez No: 203039
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BURGU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalısmada, sahada sirküle etmekte olan CDV' nin moleküler epidemiyolojik yöntemler ile H proteini kodlayan gen bölgeleri arasındaki farklılıkların degerlendirilmesi amaçlanmıstır. Bunun yanısıra CD yönünden pozitif oldugu belirlenen olgulardan toplanan kan serum örneklerinde CD' na özgü nötralizan antikorların varlıgının arastırılması ve elde edilecek CDV izolatları ile referens sus Onderstepoort arasında çapraz nötralizasyon farkları incelenerek, nötralizasyon düzeylerinin karsılastırılması da amaçlanmıstır. Çalısmada, CD yönünden pozitif 51 olgu kullanıldı. Olguların genelinin 0-6 aylık yas grubuna dahil oldugu belirlenmistir. Olgularda, en sık saptanan klinik tablo siddetli bir solunum sistemi enfeksiyonu olup, bu tabloya sindirim ve sinir sistemi enfeksiyonlarının da eslik ettigi belirlenmistir. Çalısmada,17 olgudan saha virusunun H proteinini kodlayan gen bölgesine ait dizinler degerlendirildi. Degerlendirmede, saha suslarının cografi yerlesim içerisinde monofiletik bir grup olarak kümelestikleri ve ülkemize özgü bir genotipin olustugu sonucuna ulasılmıstır. Bununla birlikte, yerli susun kendi içinde tiplendirilebilecek kadar çesitlilik gösterdigi ve sahada en az 3 farklı genotipin sirküle etmekte oldugu saptanmıstır. Saha viruslarının, diger cografyalara ait suslar ve ası susları ile genetik yakınlık düzeyleri karsılastırıldıgında, Kuzey ve Dogu Avrupa grubu suslara daha yüksek oranda yakınlık gösterdigi ve ası virusundan bagımsız oldugu belirlenmistir. Virus izolasyon çalısmaları sonucunda, 3 farklı olgudan, sirkülasyondaki saha virusunun izolasyonu gerçeklestirildi. CDV izolatlarının identifikasyonu RT-PZR ve Direkt mmunfloresan Testi ile yapıldı. Olgulardan alınan kan serum örneklerinde, ası susu Onderstepoort ve saha izolatına karsı gelisen nötralizan antikor titre düzeylerinin karsılastırılmasında, saha izolatına karsı daha güçlü bir antikor yanıtının gelistigi saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, the characterization of H protein encoding region of CDV field isolates were performed with molecular epidemiological methods for elucidation of genetic diversity among other wild-type CDV strains and vaccine virus. Besides, the presence of CDV spesific serum neutralizing antibodies, found in the serum samples obtained from CDV positive cases was aimed to investigate. The disease was characterised mainly by severe respiratory symptoms and central nervous system symptoms. It is found that, among clinical samples collected form CDV positive cases nasal swabs had higher viral nucleic acid detection rates than other specimens. Comparison of the nucleotide and deduced amino acid sequences of the H- protein of the CDV field isolates obtained from 17 cases revealed that, recent isolates are closely related, and clustered as a separate monophyletic group in the same geographical localisation. Furthermore generation of a genotype belong to our country was concluded. A least 3 different genotypes are cocirculating in the field. Local CDV strains are independent from vaccine viruses, besides local field strains were found to be more closely related to Northern and Eastern Europe lineage. Virus isolation was accomplished from 3 different cases. Identification of probable CDV isolates were performed by using Reverse Transcriptase Polymerase Chain Reaction and Direct Immunofluorescence assay. In cross neutralization tests, serum neutralizing antibody titres aganist the CDV field isolates were found consistently higher than against the CDV vaccine strain.