Ekonomi politik bağlamda medyada tekelleşme ve gazeteciler üzerine yansımaları
Media monopolization and its reflections on journalists in thecontext of political economy
  1. Tez No: 871488
  2. Yazar: SİNEM TAMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOPLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, medya tekelleşmesinin ekonomi politik bağlamda gazeteciler ve kamuoyu üzerindeki etkilerini çok boyutlu bir perspektiften incelemektedir. Medya kuruluşlarının aynı sahiplik altında toplanması ve medya sahiplerinin çeşitli sektörlerde faaliyet göstermesi, medya içeriklerinin tek bir ideoloji doğrultusunda şekillenmesine ve kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesine neden olmaktadır. Gazeteciler, medya patronlarının çıkarları doğrultusunda haber yapmaya zorlanmakta ve bu durum, düşük ücretler, iş güvencesi eksikliği ve psikolojik baskılarla birleşerek mesleki memnuniyetlerini olumsuz etkilemektedir. Dijitalleşme ve yeni medya teknolojileri, haberlerin hızlı yayılması ve bilgiye kolay erişim gibi avantajlar sunarken, aynı zamanda asılsız haberlerin yayılması ve doğru habere ulaşmanın zorlaşması gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu süreç, gazetecilik pratiğine hem pratiklik hem de yeni etik ve güvenlik sorunları getirmektedir. Medya tekelleşmesinin etik ilkelere ve gazetecilik bağımsızlığına yönelik tehditleri, gazetecilerin ekonomik ve psikolojik olarak desteklenmesi ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, medya tekelleşmesinin olumsuz etkilerini azaltmak için sınırlandırıcı düzenlemeler yapılması ve güçlü yaptırımlar uygulanması büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of media monopolization on journalists and the public in the context of political economy from a multidimensional perspective. The fact that media organizations are under the same ownership and that media owners operate in various sectors causes media content to be shaped in line with a single ideology and misinforms the public. Journalists are forced to report in the interests of media bosses, and this, combined with low wages, lack of job security and psychological pressures, negatively affects their professional satisfaction. While digitalization and new media technologies offer advantages such as rapid dissemination of news and easy access to information, they also bring about problems such as the spread of false news and the difficulty of accessing accurate news. This process brings both practicality and new ethical and security issues to the practice of journalism. The threats of media monopolization to ethical principles and journalistic independence reveal the necessity of supporting journalists economically and psychologically and providing accurate information to the public. In this context, it is of great importance to make restrictive regulations and impose strong sanctions to reduce the negative effects of media monopolization.