Trabzon mutfak kültürü ve gastronomi rotaları
Trabzon culinary culture and gastronomy routes
- Tez No: 871489
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA AKAR ŞAHİNGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Küreselleşen dünya, farklılaşan turist beklentileri ve ihtiyaçları, özel ilgi alanlarına yönelik turizm faaliyetlerinin planlanmasına ve gerçekleştirilmesine sebep olmaktadır. Günümüzde destinasyonların markalaşması, ön plana çıkması ve pazarlanması noktasında alternatif turizm çeşitlerinin başında gastronomi turizmi gelmektedir. Aynı zamanda gastronomi turizm faaliyetlerinde gastronomi rotalarının planlanması ise destinasyon açısından büyük önem taşımaktadır. Buradan hareketle gerçekleştirilen bu çalışma ile Trabzon şehrinin mutfak envanterinin belirlenerek gastronomi rotalarının oluşturulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Trabzon'da yaşayan yerel halk, yiyecek içecek işletmeleri, yerel yöneticiler ve turist rehberleriyle yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler Maxqda nitel ve karma veri analiz programıyla tematik analiz ve içerik analizine tabi tutulmuştur. Ortaya çıkan sonuçlar ile Trabzon'un mutfak envanteri belirlenip gruplandırılmış, şehirde gastronomik anlamda ziyaret edilecek noktalar tespit edilmiş ve gastronomi rotaları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The globalizing world, differentiating tourist expectations and needs lead to the planning and realization of tourism activities in areas of special interest. Today, gastronomy tourism is one of the leading alternative tourism types in the branding, prominence and marketing of destinations. At the same time, planning gastronomy routes for gastronomy tourism activities is of great importance for the destination. Based on this, this study aims to determine the culinary inventory of Trabzon city and to create gastronomy routes. For this purpose, face-to-face interviews were conducted with local people living in Trabzon, food and beverage businesses, local administrators and tourist guides. The data obtained were subjected to thematic analysis and content analysis with Maxqda qualitative and mixed data analysis program. With the results, Trabzon's culinary inventory was determined and grouped, gastronomic points to be visited in the city were identified and gastronomic routes were created.