Türk dış politikasında miras diplomasisi
Heritage diplomacy in Turkish foreign policy
- Tez No: 871494
- Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT PURTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Değişen dünya düzeni, bilgi teknolojilerindeki gelişmeler ve küreselleşme ile birlikte diplomasi kavramı da genişlemiştir. Küreselleşme ülkelerin dış politika araçlarını da şekillendirmiş; askeri güç, ekonomik ve siyasi gücün yanı sıra sosyal politikalar ve kültürel politikaların yer aldığı yumuşak gücün önemi artmıştır. Miras diplomasisi de yeni bir diplomasi türü olarak ele alınmaktadır. Diplomasi, devletlerin dış politikalarını belirlerken önemli bir faktördür. Devletler dış politikalarında diplomasi alanları içerisinde miras diplomasisine yer vermiş, diplomaside mirastan ve diplomasi olarak mirastan iki anlamda da etkili bir şekilde yararlanmıştır. Zengin bir tarihî geçmişe, somut ve somut olmayan kültürel mirasa sahip olan Türkiye, dış politikasında da miras diplomasisine yer vermiş ve ilgili platformlarda miras diplomasisindeki gücünü kullanmıştır. Bu çalışmada diplomasi kavramının değişiminden bahsedilerek yeni bir alan olan miras diplomasisi kavramı tanımlanacak ve miras diplomasisinin Türk dış politikasında nasıl bir yere sahip olduğu incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Diplomacy has evolved as a result of changes in the world order, globalization, and technological advancements. Globalization has shaped the foreign policy instruments of the countries. The importance of soft power, which includes social and cultural policies besides military power, economic and political power has increased. Heritage diplomacy is also considered as a new type of diplomacy. Diplomacy is an important factor in determining the foreign policies of the states. States have included heritage diplomacy in their foreign policies within the fields of diplomacy. Turkey, which has rich tangible and intangible cultural heritage, has also included heritage diplomacy in its foreign policy and has used its power in heritage diplomacy in related platforms. This study discusses the evolution of the concept of diplomacy, attempts to define heritage diplomacy as a new field, and examines its role in Turkish foreign policy.