Kazakistan'daki üniversite öğrencilerinin finansal okuryazarlık ölçümü: Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi üzerine bir araştırma
Measurement of financial literacy of university students in Kazakhstan: A research on Khoja Ahmet Yassawi International Turkish-Kazakh University
- Tez No: 871495
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHNAZ KOÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Finansal okuryazarlık, bireylerin finansal ürünler ve kavramlar hakkında bilgi sahibi olmalarını, finansal riskleri yönetme becerilerini geliştirmelerini ve bilinçli finansal kararlar almalarını sağlayan bir süreçtir. Finansal dolandırıcılık ise, bireylerin finansal bilgileri ve becerileri yetersiz olduğunda karşılaştıkları hileli ve yanıltıcı finansal işlemleri ifade eder. Bu çaılşmmada, finansal okuryazarlığın finansal dolandırıcılığa karşı koruyucu bir etkisi olduğunu göstermektedir. Finansal okuryazarlığı yüksek olan bireyler, dolandırıcılık teşebbüslerini daha kolay fark edebilmekte ve bu tür risklere karşı daha iyi korunabilmektedir. Bu çalışma, Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk - Kazak Üniversitesi'nde gerçekleştirilen anketin sonuçlarına dayanarak, öğrencilerin finansal okuryazarlık ölçümünü, finansal tutumlarını ve finansal davranışlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç ile 370 öğrenciye anket uygulanmıştır. Çalışmada, öğrencilerin finansal okuryazarlık ölçümü belirlenirken frekans analizleri, bağımsız örneklem t-testi, ki-kare testi ve Varyans Analizi (Tek Yönlü ANOVA) kullanılmıştır. Analizler sonucuna göre Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Kazak-Türk Üniversitesi öğrencilerinin finansal tutum ölçeği orta düzeyde ve finansal davranışlarının orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Bulgulara göre, öğrencilerin finansal okuryazarlık düzeyleri genel olarak düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Financial literacy is a process that allows individuals to gain knowledge about financial products and concepts, develop skills in managing financial risks, and make informed financial decisions. Financial fraud, on the other hand, refers to fraudulent and misleading financial transactions that individuals encounter when their financial information and skills are insufficient. In this study, it is shown that financial literacy has a protective effect against financial fraud. Individuals with high financial literacy are able to detect fraud attempts more easily and can be better protected against such risks. This study was conducted based on the results of a survey carried out at Khoja Akhmet Yassawi International Kazakh-Turkish University, with the aim of determining students' financial literacy levels, financial attitudes, and financial behaviors. For this purpose, a survey was administered to 370 students. In the study, frequency analyses, independent samples t-test, chi-square test, and Variance Analysis (One-Way ANOVA) were used to determine the financial literacy levels of the students. According to the results of the analyses, it was found that the financial attitude scale of the students at Khoja Akhmet Yassawi International Turkish- Kazakh University was at a moderate level. Male students' financial attitudes were higher compared to female students. The financial behaviors of the students were found to be at a moderate level. The financial behaviors of males were found to be lower than those of females.