Yabancılara Türkçe öğretmeyi amaçlayan Instagram içeriklerine yönelik bir alımlama analizi
A reception analysis on Instagram content aimed at teaching Turkish to foreigners
- Tez No: 871493
- Danışmanlar: PROF. DR. HİMMET HÜLÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Yirmi birinci yüzyıl“Bilgi Çağı”olarak adlandırılmaktadır. 2000'lerin başında internetin ortaya çıkışından günümüze kadar bilgi, hayatımızı yönlendiren temel unsurdur. Bu dönemde yeni medya araçlarının ortaya çıkışı, bilgiye erişim ve üretim süreçlerimizi köklü bir şekilde dönüştürmüştür. Eğitim, bilgi çağından etkilenen en kritik meselelerden biridir. Eğitmenler artık, öğrenmeyi sınıfın dört duvarı ve tahtasının ötesine taşıyan zengin bir öğretim deneyimi oluşturmak için çeşitli araçlar ve kaynaklara sahiptir. Sosyal medyanın gelişimi de günümüz eğitim dünyasını etkilemektedir. @speakinturkish gibi birçok Instagram hesabı, temel Türkçe dil bilgisi, yalnızca Türkçe kelime testleri ve Türk dilleri ve kültürleri ile ilgili diğer içerikler dahil olmak üzere çeşitli eğitim içerikleri sunmaktadır. Bu çalışma, @speakinturkish Instagram hesabındaki Türkçe öğrenme içeriğine izleyicilerin tepkilerini ve yorumlar aracılığıyla alımlama dinamiklerini analitik bir inceleme yoluyla araştırmayı amaçlamaktadır. Yorumlar, Stuart Hall'un alımlama teorisi kullanılarak içerik analizi araştırma metodolojisi ile analiz edilmiş ve gruplandırılmıştır. Bu teori, izleyicileri dominant okuyucular, müzakereci okuyucular ve karşıt okuyucular olarak sınıflandırır. Araştırma, @speakinturkish Instagram hesabından Türkçe dil eğitimi içeriğini tüketen izleyicilerin çoğunluğunun dominant okuyucu grubuna ait olduğunu, içerikle olan anlayışlarını ve etkileşimlerini gösterdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The 21st century is the“Information Age.”From the emergence of the internet in the early 2000s until today, information is what drives our lives. In this period, the emergence of new media tools has radically transformed the way we access and produce information. Education is one of the most critical issues affected by the information age. Educators now have a variety of tools and resources to create a rich teaching experience, extending learning beyond the classroom's four walls and whiteboard. The development of social media is also affecting today's education world. Numerous Instagram accounts, such as @speakinturkish, provide a variety of educational content, including basic Turkish grammar, Turkish-only vocabulary tests, and other content related to Turkish languages and cultures. This study aims to examine the reactions of viewers to Turkish learning content on the @speakinturkish Instagram account and their reception dynamics through an analytical review of comments. We analyzed and grouped the comments using Stuart Hall's reception theory, which classifies audiences into dominant readers, negotiated readers, and opposition readers using content analysis research methodology. The research revealed that the majority of the audiences consuming the Turkish language education content from the @speakinturkish Instagram account belong to the dominant reader group, indicating their comprehension and engagement with the content.