Reformlar dönemi Çarlık Rusya'sında garbiyatçılık
Occidentalism in the reform era of Tsarist Russia
- Tez No: 871496
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK REYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Tezimizde Şarkiyatçılığa karşı Doğumerkezci görüş olarak ortaya çıkan Garbiyatçılığın, 19 yüzyılda Rusya'daki tezahürü ve tarihi süreci kültürel düzeyde ele alındı. Tezin amacı Rusya'nın kendini Batı dışı gören şahıslar ve onların yazılı yapıtları üzerinden Batı karşıtlığını kültürel ve tarihsel düzeyde incelemektir. Rusya'daki Garbiyatçılığı araştırmak için, 19. yüzyılda ortaya çıkan ideolojik akımlar konumuza dahil edildi. 19. yüzyılda batıcılık en önemli varoluşsal sorunu olarak görülmekte ve bununla savaşmak için dergiler ve edebiyat silah olarak kullanılmaktaydı. Bu bağlamda, çalışmamızda dönemin düşünsel ve fikirsel yapısını anlayabilmek için en önemli araçlardan biri olan, dergi ve makaleler üzerinden Rusya'nın ben ve öteki ilişkisinin konumu ve batı karşıtlığının oturtulduğu zemin incelendi. 19. yüzyılda modernleşmenin doğal sonucu olarak Rusya'da ortaya çıkan“Reformlar Çağı”dönemi, Garbiyatçılık çalışmamızın temelini oluşturdu.
Özet (Çeviri)
In our thesis, the manifestation and historical process of Orientalism in Russia in the 19th century, which emerged as the birth- centered view against Orientalism, was examined at the cultural level. The aim of the thesis is to analyze Russia's anti-Westernisation on a cultural and historical level through the writings of individuals who considered themselves non- Western and their written works. The ideological movements that emerged in the 19th century were included in our subject in order to investigate Westernism in Russia. In the 19th century, Westernisim was seen as the most significat existential threat, journal and literature were used as weapons to fight it. In this context, in our study, the position of Russia's self and other relationship and the foundation on wich anti- Westernism was grounded were analyzed trough journels and articles, wich are one of the most important tools to understand the ideological and intellectual structure of the period. The“Age of Reforms”era, wich emerged in Russia as a natural result of modernization in the 19th ceuntry, formed the basis of our study on Westernism.