Destinasyon imajının markalaşmaya etkisi: Bozcaada örneği
The effect of destination image on branding: The case of Bozcaada
  1. Tez No: 871515
  2. Yazar: OKTAY KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAYFUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırma destinasyon imajının Bozcaada'nın markalaşmasına etkisi çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı Bozcaada destinasyonunu ziyaret eden turistlerin markalaşmış destinasyon imajı algısı ile Bozcaada'nın marka imajı değerlendirmesi arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Öte yandan, Bozcaada'nın sahip olduğu mal ve hizmet kalitesinin, çekicilik unsurlarının, alt ve üst yapı imkanlarının, katılımcıların bireysel özellikleri ile arasındaki farklılıklar irdelenmiştir. Araştırmanın evrenini Bozcaada'da tatil deneyimine gelen turistler oluşturmaktadır. 2023-2024 yılının istatistiklerine göre Bozcaada'ya gelen turist sayısı ortalama olarak 650.000 yerli, 150.000 yabancı turist şeklinde toplam 750.000 kişi olarak kayıtlara geçmiştir. Bu kapsamda araştırma evrenini 2023-2024 yılında Bozcaada'ya seyahat eden 650.000 yerli turist oluşturmaktadır. Belirlenen evrenin tamamına ulaşmanın zaman ve maliyet güçlüğünden kaynaklı örneklem grubu oluşturulmuştur. Örnekleme yöntemi olarak ise rastlantısal olmayan örnekleme yöntemlerinden olan kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Örnekleme sonucunda 870 katılımcıya anket uygulanmış ve elde edilen veriler IBM SPSS V23 ve IBM AMOS V24 programları ile analiz edilmiştir. İkili gruplardaki ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Üç ve üzeri gruplardaki ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Kruskal Wallis Testi kullanılmış ve çoklu karşılaştırmalar Dunn Testi ile yapılmıştır. Ölçek puanları ile değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesinde Spearman's rho Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; markalaşmış destinasyon imajı algısı ile Bozcaada'nın marka imajı değerlendirmesi arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular neticesinde yerel yönetime ve tüm turizm paydaşlarına çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was conducted within the framework of the effect of destination image on the branding of Bozcaada. The aim of this study is to reveal the relationship between the branded destination image perception of tourists visiting Bozcaada destination and the brand image evaluation of Bozcaada. On the other hand, the differences between the quality of goods and services, attraction elements, infrastructure and superstructure facilities of Bozcaada and the individual characteristics of the participants were examined. The population of the study consists of tourists who come to Bozcaada for a vacation experience. According to the statistics of 2023-2024, the number of tourists coming to Bozcaada was recorded as 650,000 domestic tourists and 150,000 foreign tourists, totaling 750,000 people on average. In this context, the research population consists of 650,000 domestic tourists traveling to Bozcaada in 2023-2024. A sampling group was formed due to the time and cost difficulties of reaching the entire population. As a sampling method, convenience sampling method, which is one of the non-random sampling methods, was used. As a result of sampling, questionnaires were applied to 870 participants and the data obtained were analyzed with IBM SPSS V23 and IBM AMOS V24 programs. Mann Whitney U Test was used to compare the scale scores in two groups. Kruskal Wallis Test was used to compare the scale scores in groups of three or more and multiple comparisons were made with Dunn's Test. Spearman's rho Correlation Coefficient was used to examine the relationship between scale scores and variables. According to the results of the research; a significant and positive relationship was found between the perception of branded destination image and the brand image evaluation of Bozcaada. As a result of the findings of the research, various suggestions were made to the local government and all tourism stakeholders.