Orta Çağ Avrupasında kitap
Book in Medieval Europe
- Tez No: 871566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu çalışma, Batı Roma İmparatorluğu'nun çöküşünden matbaanın ortaya çıkışına kadar Orta Çağ Avrupa'sında kitap üretiminin dinamiklerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu dönemdeki siyasi olayların, ekonomik ve kültürel değişimlerin üretilen kitap sayısını nasıl etkilediğini tartışmaktadır. Yazı malzemelerinin dönüşümünü, kitapların hangi koşullar altında, kimler tarafından ve nerede yazıldığını, yapısal değişikliklerin kitap üretimi üzerindeki etkisini, ciltleme özelliklerini ve fiyatları incelemektedir. Çalışmada ayrıca manastır, şehir ve üniversite gibi entelektüel merkezlerin kitap üretimindeki rolü de incelenmektedir. Son bölümde ise Orta Çağ Avrupa'sında kitap algısı ve bu algının sonuçları analiz edilmektedir. Sonuç olarak çalışma, kitap üretimi yoluyla antik kültürün yeniden keşfinin ve bu kültürü koruma ve aktarma çabasının Orta Çağ'da da var olduğunu göstermektedir. Ayrıca, kitap üretimindeki artışı arz-talep ilişkisi bağlamında analiz etmek için mevcut literatürün istatistiksel çalışmalarından yararlanılmıştır. Bu talebin, daha hızlı ve daha ucuz kitap üretim tekniklerinin uygulanmasını gerektirdiği ve matbaanın icadıyla birlikte kitapların daha geniş kitlelere ulaşabildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the dynamics of book production in medieval Europe from the fall of the Western Roman Empire to the advent of the printing press. It discusses how political events, economic and cultural changes during this period affected the number of books produced. It examines the transformation of writing materials, the conditions under which books were written, by whom and where, the impact of structural changes on book production, binding characteristics, and prices. The study also examines the role of intellectual centers such as monasteries, cities, and universities on book production. In the final part, the perception of books in medieval Europe is analyzed, as well as the consequences of this perception. In conclusion, the study shows that the rediscovery of ancient culture through book production and the effort to preserve and transmit this culture was present in the Middle Ages. Furthermore, statistical studies of existing literature were employed to analyze the increase in book production in the context of the supply and demand relationship. It is demonstrated that this demand necessitated the implementation of faster and cheaper book production techniques, as well as the invention of the printing press, which enabled books to reach a wider audience.