Tercihe dayalı sanat eğitiminin yenilikçi düşünme eğilimi sanatsal yaratıcılık ve tutuma etkisi
The effect of choice-based art education on innovative thinking tendency artistic creativity and attitude
- Tez No: 871628
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OKVURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmada, çağdaş bir sanat eğitimi yaklaşımı olan Tercihe Dayalı Sanat Eğitimi'nin, 6. sınıf öğrencilerinin sanatsal yaratıcılık, yenilikçi düşünme eğilimi ve görsel sanatlar dersine yönelik tutumları üzerindeki etkisini ölçmek ve bu yaklaşıma ilişkin deney grubu öğrencilerinin görüşlerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Karma yöntem desenlerinden açıklayıcı sıralı desene göre gerçekleştirilen bu araştırmanın nicel boyutunun çalışma grubunu, tesadüfi olarak deney ve kontrol grubuna atanan 6. sınıf öğrencileri (n=56) oluşturmuştur. Araştırmanın nitel boyutunda ise deney grubundan gönüllü katılım gösteren öğrencilerle (n=18) yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak,“Katılımcı Bilgi Formu”,“Yenilikçi Düşünme Eğilimleri Ölçeği”,“Sanatsal Yaratıcılık Rubriği”,“Hadi Yaratıcılığını Göster Görevi”ve“Görsel Sanatlar Dersi Tutum Ölçeği”ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Deney grubu öğrencilerine Tercihe Dayalı Sanat Eğitimi yaklaşımına uygun tasarlanmış ders planları ve etkinlikler; kontrol grubuna ise MEB görsel sanatlar dersi ünitelendirilmiş yıllık planında yer alan etkinlikler uygulanmıştır. Araştırma sonucunda Tercihe Dayalı Sanat Eğitimi alan deney grubu öğrencileri, mevcut görsel sanatlar öğretim programına devam eden kontrol grubuna göre yenilikçi düşünme eğilimi, sanatsal yaratıcılık ve tutum puanlarında geniş bir etki büyüklüğü ile anlamlı olarak daha yüksek performans göstermiştir. Bununla birlikte görüşmeye katılan deney grubu öğrencileri genel olarak Tercihe Dayalı Sanat Eğitimi sürecinde kendilerini bir sanatçı gibi hissettiklerini, seçme özgürlüğüne sahip olmanın derse olan ilgilerini artırdığını, bu süreçte çeşitli sanatsal ve düşünme becerileri kazandıklarını, kendi öğrenmelerinin sorumluluğunu aldıklarını ve sanatsal çalışmalar konusunda öz-yeterliklerini artırdıklarını dile getirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to test the effect of Choice-Based Art Education, a contemporary art education approach, on 6th grade students' artistic creativity, innovative thinking tendency and attitudes towards visual arts course and to reveal the views of the experimental group students regarding this approach. The study group of the quantitative part of this research, which was carried out according to the explanatory sequential design, one of the mixed method designs, consisted of 6th grade students (n=56) randomly assigned to the experimental and control groups. In the qualitative part of the study, semi-structured interviews were conducted with students (n=18) who voluntarily participated in the experimental group. As data collection tools,“Participant Information Form”,“Innovative Thinking Tendency Scale”,“Artistic Creativity Rubric”,“Creativity Challenge Task”and“Attitude Scale towards Visual Arts Course”were applied to the groups as pre-test and post-test. The experimental group students were applied to lesson plans and activities designed in accordance with Choice-Based Art Education approach, while the control group students were implimented the activities with regard to the MoNE visual arts course curriculum. As a result of the research, the experimental group students who received Choice-Based Art Education were significantly higher in innovative thinking tendency, artistic creativity and attitude scores with a large effect size than the control group students who received the instruction in accordance with the MoNE visual arts course curriculum. Additionally, the experimental group students who participated in the interviews generally stated that they felt like an artist during the Choice-Based Art Education, that having the freedom of choice increased their interest in the course, that they gained various artistic and thinking skills in this process, that they took responsibility for their learning and that they increased their self-efficacy in artistic studies.