Türkiye'de modern hesap yargısının kuruluşu ve gelişimi
Establishment and development of modern supreme audit in Türkiye
  1. Tez No: 871631
  2. Yazar: TEYFİK BUĞRA AKINCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SAYİM VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kurumlar sürekli bir değişim süreci içerisindedir. Toplumlar çeşitli sebeplerle dönüşür ve değişir. Paralel olarak devletten beklentileri değişir. Devletler de beklentileri karşılamak için kurumlarını günceller. Bu şekilde toplumun hoşnutluğunu sağlamaya çalışır. Diğer taraftan da uluslararası rakiplerine karşı rekabeti devam ettirir. Geçirdiği dönüşümlerle kendini iyileştirmeye çalışır. Yüksek Denetim kurumları da tarih içerisinde belirli kırılma noktalarından etkilenmiştir. Devletler idareyi geliştirmek adına kamu yönetimini şekillendirdikçe denetim de paralel olarak değişmiştir. Hem iktisadi yaklaşımlar hem kamu yönetimi paradigmaları bu süreçte ekili olmuştur. İdareye yüklenen görevlerin ne oranda yerine getirildiği bu kurumlar aracılığıyla incelenmiştir. Bu yüzden reform süreçlerinin her zaman merkezinde yer almıştır. Bu tezde de bu süreçler ve dönüm noktaları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Institutions are in a constant process of change. Societies transform and change as a result of various reasons. In accordance, their expectations from the state change. States update their institutions to meet these expectations. In this way, state tries to ensure the content of the society. On the other hand, it continues to compete against its international rivals. State tries to improve through the transformations. Supreme Audit institutions have also been affected by certain turning points throughout history. As states shape public administration in order to improve administration, auditing has also changed in parallel. Both economic approaches and public administration paradigms have been effective in this process. The extent to which the duties assigned to the administration were fulfilled was examined through these institutions. Therefore these intitutions have always been at the center of reform processes. Mentioned processes and turning points are discussed in this thesis.