Türk kamu yönetiminde iyi yönetişim ilkeleri: Kütahya ili örneği
Good governance principles in Turkish public administration: The example of Kütahya province
- Tez No: 925921
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ZAHİD ÇIĞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kamu yönetimi, toplumsal, ekonomik ve siyasi değişimlere bağlı olarak sürekli bir dönüşüm geçirmekte olup, özellikle küreselleşme ve dijitalleşme gibi unsurlar bu süreci hızlandırmaktadır. Geleneksel kamu yönetimi anlayışının katı ve hiyerarşik yapısının yetersiz kalması, şeffaflık, katılımcılık ve hesap verebilirlik gibi ilkeleri merkeze alan yönetişim modelinin önemini artırmıştır. Yönetişim; kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının iş birliğine dayanan, çok aktörlü bir yönetim anlayışını benimsemektedir. İyi yönetişim kavramı; şeffaflık, hesap verebilirlik, katılımcılık, etkinlik, hukukun üstünlüğü, stratejik vizyon ve adalet gibi ilkeleri içeren, modern yönetim anlayışını yansıtan bir çerçeve sunmaktadır. Türkiye'de bu modelin benimsenmesi, özellikle Avrupa Birliği uyum süreci, demokratikleşme çabaları ve yolsuzlukla mücadele gibi unsurların etkisiyle hız kazanmıştır. 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu gibi yasal düzenlemeler, iyi yönetişimin kurumsal altyapısını güçlendirmektedir. Çalışmada, Kütahya'daki kamu kurumlarının iyi yönetişim ilkelerine ne ölçüde uyum sağladığı saha araştırması ile incelenmiştir. Araştırma kapsamında üç kamu kurumu Kütahya Belediyesi, Kütahya İl Özel İdaresi ve Kütahya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Kamu kurumlarının kaynak kullanımı, karar alma süreçleri, vatandaş katılımı, adalet, eşitlik, şeffaflık, hukukun üstünlüğü, stratejik vizyon, hesap verebilirlik, cevap verebilirlik ve iletişim kanalları ele alınmıştır. Kütahya ilinde yapılan değerlendirmeler kamu kurumlarının bu ilkeleri nasıl hayata geçirdiğini analiz etmekte ve uygulamada karşılaşılan zorlukları ortaya koymaktadır. Çalışma, kamu yönetiminin daha etkin ve katılımcı hale getirilmesi için iyi yönetişim ilkelerinin kurumsal kültürün bir parçası olarak dahil edilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Public administration is undergoing a constant transformation due to social, economic and political changes, and factors such as globalization and digitalization are accelerating this process. The inadequacy of the rigid and hierarchical structure of the traditional public administration approach has increased the importance of the governance model centered on principles such as transparency, participation and accountability. Governance; It adopts a multi-actor management approach based on the cooperation of the public, private sector and non-governmental organizations. The concept of good governance; It offers a framework that reflects the modern management approach, including principles such as transparency, accountability, participation, effectiveness, rule of law, strategic vision and justice. The adoption of this model in Turkey has accelerated, especially with the influence of factors such as the European Union harmonization process, democratization efforts and the fight against corruption. Legal regulations such as the Public Financial Management and Control Law No. 5018 strengthen the institutional infrastructure of good governance. In the study, the extent to which public institutions in Kütahya comply with the principles of good governance was examined through field research. Within the scope of the research, interviews were held with three public institutions: Kütahya Municipality, Kütahya Special Provincial Administration and Kütahya Social Security Provincial Directorate. Resource use of public institutions, decision-making processes, citizen participation, justice, equality, transparency, rule of law, strategic vision, accountability, responsiveness and communication channels are discussed. Evaluations made in Kütahya province analyze how public institutions implement these principles and reveal the difficulties encountered in implementation. The study emphasizes that good governance principles should be included as a part of corporate culture in order to make public administration more effective and participatory.