Meslek liselerinde erkek olmak
Being a man in vocational high schools
  1. Tez No: 871630
  2. Yazar: SÜMEYRA KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAYSILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu araştırma, Meslek Liselerindeki öğrencilerin erkeklik inşa süreçlerini okul içi deneyimler ve öğrencilerin okula taşıdıkları arka plan arasındaki etkileşim bağlamında incelemeyi hedeflemektedir. Bu nedenle araştırmanın odak noktasını öğrencilerin gündelik pratikleri ve bu pratiklerinin okula taşıdıkları sermayelerle olan ilişkisi oluşturmaktadır. Öğrencilerin deneyimleri üzerinden erkeklik inşasının kurulumunu incelemek ise bu odağın merkezinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the processes of masculinity construction among students in Vocational High Schools in the context of the interaction between in-school experiences and the backgrounds that students bring to the school. Therefore, the focus of the research is on the students' daily practices and the relationship of these practices with the capital they bring to the school.