Does more compulsory education empower women? Evidence from Turkey
Daha fazla zorunlu eğitim kadınları güçlendirir mi? Türkiye'den bulgular
  1. Tez No: 871646
  2. Yazar: DOĞA BAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT BERKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez, Türkiye'de 1997 eğitim reformu nedeniyle doğum kuşakları arasında en az ortaokul tamamlama oranlarındaki farklılığa dayanarak eğitim ile kadınların güçlenmesi arasındaki nedensel ilişkiyi incelemektedir. 2013 ve 2018 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırmaları (TNSA) verilerini kullanarak, zorunlu eğitimin 5 yıldan 8 yıla çıkarılmasının kadınların güçlenmesi üzerindeki etkilerini değerlendirmektedir. Bu çalışma, kadınların güçlenmesini iki ana bağımlı değişken kullanarak analiz etmektedir: PCA yöntemi ile oluşturulan kadınların güçlenme endeksi ve şiddete yönelik tutum skoru. Eğitimin, kadınların güçlenme endeksinin iki bileşeni üzerindeki nedensel etkisi de incelenmektedir; bunlar, toplumsal cinsiyet rolleri bileşeni ve sosyo-ekonomik bileşendir. Eğitimin kadınların güçlenmesi üzerindeki nedensel etkisini güvenilir bir şekilde yakalayan bulanık regresyon süreksizliği tasarımı (RDD) benimsenmiştir. Çalışmanın ana bulguları, zorunlu eğitimin uzatılması sonucunda yaşanan en az ortaokulu tamamlama oranında başlangıç değerine kıyasla %50'lik bir artışın, kadınların güçlenme endeksinde %70'lik, şiddete yönelik tutum skorunda ise %19'luk bir iyileşmeye yol açtığını göstermektedir. Kadınların güçlenme endeksinin iki bileşeni için benzer sonuçlar bulunmuştur. Zorunlu eğitimin artırılması, şiddete yönelik tutum bileşeninde başlangıç değerine kıyasla %66'lık, sosyo-ekonomik bileşende ise %80'lik bir iyileşme sağlamıştır. Bu çalışma, eğitimin kadınların güçlenmesi ve aile içi şiddete yönelik tutumlar üzerindeki derin ve olumlu etkilerini vurgulamakta, eğitimin toplumsal cinsiyet eşitliğini ilerletmedeki kritik rolünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the causal relationship between education and women's empowerment based on the variation in at least secondary school completion rates across birth cohorts caused by the 1997 education reform in Turkey. Using data from the 2013 and 2018 Turkey Demographic and Health Surveys (TDHS), the study evaluates the effects of extending compulsory education from 5 to 8 years on women's empowerment. This study analyzes women's empowerment using two main dependent variables: the women's empowerment index, constructed using the PCA method, and the attitude toward violence score. The causal impact of education on the two components of the women's empowerment index, namely the attitude toward gender roles component and the socio-economic component, is also examined. A fuzzy regression discontinuity design (RDD), which reliably captures the causal impact of education on women's empowerment, is adopted. The main findings of the study indicate that, as a result of extending compulsory education, a 50% increase in the rate of completing at least secondary school compared to the initial value leads to a 70% improvement in the women's empowerment index and a 19% improvement in attitudes toward violence scores. Similar results were found for the two components of the women's empowerment index. The increase in compulsory education improved the attitudes toward violence component by 66% and the socio-economic component by 80% compared to the initial values. This study highlights the profound and positive effects of education on women's empowerment and attitudes toward domestic violence, underscoring the critical role of education in advancing gender equality.