Farmers' preferences for drip irrigation and soil analysis: A discrete choice experiment in Türkiye
Çiftçilerin damla sulama ve toprak analizi tercihleri: Türkiye'de ayrık seçim deneyi
- Tez No: 871645
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SHIHOMI ARA AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Son yüzyılda, iklim değişikliği, dünyanın en önemli sorunlarından biri haline gelmiştir. Konumu itibariyle iklim değişikliğinden en çok etkilenecek ülkelerden biri Türkiye'dir. Tarım sektörü ise iklim değişikliğinden en çok etkilenecek sektörlerden biri olacaktır. Dolayısıyla, tarım sektöründe düşük miktarda enerji ve su tüketimi olan, yüksek verimliliklerin sağlandığı sürdürülebilir bir tarımsal üretim ekosistemi oluşturmak elzemdir. Ancak, Türkiye'deki tarımsal sisteme bakıldığında bunun tam tersi bir durumun söz konusu olduğu anlaşılmaktadır. Suyu daha az tüketen, bitki verimliliğine katkısı son derece yüksek olan damla sulama sistemlerinin kullanım oranı oldukça azdır. Damla sulama sistemi kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla çeşitli hibe ve kredi desteği projeleri verilmektedir. Projeler incelendiğinde, damla sulama sistemi kullanımında birtakım artışların meydana geldiği tespit edilmiştir. Ancak, bu politikalar, araştırmacılar tarafından en kritik eksik olarak nitelenen danışmanlık desteği sağlamamaktadır. Tarımsal verimliliğin artmasına büyük katkı sağlayan bir diğer etken olan toprak analizinde de benzer senaryolar vardır. Damla sulama sisteminde olduğu gibi bu politikaların da yeterince etkin olmadığı görülmektedir. Çalışmalarda, bu uygulamaların yaygınlaştırılması hususunda çiftçi davranışlarının oldukça etkili olduğu tespit edilmiştir. Bu sebepten, bu çalışmada, uluslararası düzeyde hangi faktörlerin üreticilerin toprak analizi yaptırma, damla sulama sistemi kullanma gibi sürdürülebilir tarım teknolojilerine adaptasyon davranışlarını etkilediği araştırılmış ve bu faktörler kullanılarak seçim deneyi için gerekli alternatifler (damla sulama sistemi paketleri, verimde potansiyel artış, tarımsal danışman, kredi miktarı, kredi faizi, kredi geri ödemesinin başlama süresi ve kredi vadesi) oluşturulmuştur. Mixed logit model kullanılarak elde edilen araştırma bulgularında faiz oranının tüm illerdeki çiftçiler için en önemli alternatif olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda, tüm alternatifler için ödeme istekliliği hesaplanmıştır. İl düzeyindeki analiz sonuçları incelendiğinde, faiz oranı dışındaki bütün alternatiflerin katsayı işaretlerinin ve/veya anlamlılık düzeyinin farklılık gösterdiği gözlemlenmiştir. Dolayısıyla, bazı politikaların Türkiye genelinde uygulanmasının uygun olmadığı, politikanın başarıya ulaşması için gerekirse il düzeyinde değişiklik gösteren politikalar üretilmesi gerektiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Over the past century, climate change has become one of the most pressing global issues. Due to its geographical location, Türkiye is one of the countries most affected by climate change. The agricultural sector, in particular, will be significantly impacted. Therefore, it is crucial to establish a sustainable agricultural production ecosystem characterized by low energy and water consumption and high productivity in the agricultural sector. However, when examining the agricultural system in Türkiye, it becomes evident that the opposite is true. The use of drip irrigation systems, which consume less water and significantly enhance plant productivity, is relatively low. Various grant and credit support projects are being implemented to promote the use of drip irrigation systems. While these projects have led to some increases in the adoption of drip irrigation systems, they do not provide advisory support, which researchers identify as the most critical missing component. A similar scenario exists for soil analysis, another factor that significantly contributes to agricultural productivity. Like the policies for drip irrigation systems, those for soil analysis are also not sufficiently compelling. Studies have shown that farmer behavior plays a crucial role in the widespread adoption of these practices. Therefore, this study investigates the international factors influencing farmers' adaptation behaviors to sustainable agricultural technologies, such as soil analysis and drip irrigation systems. Using these factors, attributes for a discrete choice experiment (drip irrigation system packages, potential yield increase, agricultural advisor, credit amount, interest rate, repayment start time, and loan maturity) were developed. The research findings, obtained using the mixed logit model, indicate that the interest rate is the most crucial attribute for farmers in all provinces. Additionally, the willingness to pay for each attribute was calculated. When examining the results of provincial-level analyses, it was observed that the signs and significance levels of the coefficients for all attributes, except the interest rate, differed. Therefore, it is evident that implementing some policies nationwide may not be appropriate, and it may be necessary to develop policies that vary at the provincial level to achieve success.