Identity formation against oppression in Robert Bage's Man as He Is and Hermsprong; or, Man as He Is Not
Robert Bage'in Man as He Is ve Hermsprong; or, Man as He Is Not romanlarında baskıya karşı kimlik oluşumu
- Tez No: 871647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR TAŞDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez, Robert Bage'in (1730-1801) İngiltere içindeki ve dışındaki her türlü baskıyı eleştirmek, İngiliz feodalizmi ve kolonyalizminin baskıcı ve sömürgeci düzenler olduğu fikrini ifade etmek için Man as He Is (1792) ve Hermsprong; or, Man as He Is Not (1796) romanlarındaki kahramanların kimlik inşasını ve sömürgecilik karşıtı söylemi kullandığını ileri sürmektedir. 18. yüzyıl İngiliz edebiyatı kanonuna dahil edilmemiş olmasına ve 20. yüzyılda akademisyenlerden az ilgi görmesine rağmen, İngiliz romancı Bage İngiltere hakkındaki reformcu görüşleri ve İngiliz feodalizmi ve kolonyalizmi hakkındaki sömürgecilik karşıtı görüşlerinden dolayı önemli bir yazardır. Bage, baskıcı, sömürgeci ve yayılmacı zihniyeti eleştirmekte, bu zihniyete meydan okumakta ve bu zihniyeti feodalizm ve kolonyalizme atfetmektedir. Dolayısıyla, bu tezin iddia ettiği üzere, Bage aristokratik, ataerkil, feodal ve kolonyal gibi her tür baskıya karşıdır. Feodalizm ve kolonyalizmin baskıcı geleneklerine ve değerlerine karşılık, 18. yüzyılın sosyal, politik ve felsefi yenilikleri ile şekillenen reformcu görüşlere sahiptir. Çoğunlukla Jakoben edebi akımına atfedilen Bage, Amerikan Devrimi, Fransız Devrimi ve bu tarihi olaylardan kaynaklanan özgürlükçü ve bireyci fikirlerden etkilenmiştir. Bu nedenle, tezin giriş kısmı Bage'in hayatını çağdaşlarına ve eserlerini ürettiği çağın tarihsel arka planına istinaden değerlendirmektedir. Ek olarak, baskı karşıtı ve sömürgecilik karşıtı söylemleri kolonyalizm, post kolonyalizm ve milliyetçilik konseptlerine atfen incelemektedir. Man as He Is ve Hermsprong, Bage'in bu romanlarda bireysel kimlik ve aristokratik grup kimliği arasındaki çatışmayı resmederek her türden baskı, sömürü ve zorbalığı nasıl eleştirdiğini tartışmak için sırasıyla iki bölümde analiz edilmektedir. Bu tez, yazarın baskıyı eleştirisini incelemek için sömürgecilik karşıtı teoriyi hem metaforik olarak hem de doğrudan kullanmaktadır. İlk bölüm, Man as He Is romanında aristokratik değerleri reddedip baskı karşıtı ideolojiyi benimseyen genç bir aristokratın tecrübe ettiği kimlik değişimini analiz etmektedir. İkinci bölüm, Hermsprong romanında ana karakterin baskı karşıtı ideolojisinin feodal bir İngiliz köyüne yerel otoritenin baskısına rağmen yayılışını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis argues that Robert Bage (1730-1801) uses anti-colonial discourse and the identity formation of the protagonists in his novels Man as He Is (1792) and Hermsprong; or Man as He Is Not (1796) in order to criticize all kinds of oppression in and out of England and to express his view that English feudalism and colonialism are oppressive and exploitative orders. The English novelist Bage, though not included in the canon of the eighteenth-century English literature and drew little attention from the twentieth century scholars, is a significant author because of his reformist views about England and anti-colonial ideas about English feudalism and colonialism. Bage criticizes and challenges the oppressive, exploitative, and expansionist mindset, and ascribes this mindset to feudalism and colonialism. Accordingly, as this thesis claims, Bage stands against all kinds of oppression such as patriarchal, aristocratic, feudal, and colonial. As opposed to the oppressive traditions and values of feudalism and colonialism, he has reformist views shaped by the social, political, and philosophical novelties of the eighteenth century. Commonly belonging to the Jacobin literary movement, Bage is influenced by the American Revolution, the French Revolution, and the ideas of liberty and individuality that stemmed from these historical events. Hence, the introduction chapter of this thesis evaluates Bage's life with respect to his contemporaries and the historical background of the era when he produced his works. Additionally, it examines anti-oppression and anti-colonial discourses with reference to the concepts of colonialism, postcolonialism, and nationalism. Man as He Is and Hermsprong are analysed respectively in two chapters to discuss how Bage criticizes all kinds of oppression, exploitation, and tyranny by portraying the conflict between individual identity and aristocratic group identity in these novels. This thesis uses the anti-colonial theory both metaphorically and directly to examine the author's criticism of oppression. The first chapter analyses the change of identity experienced by a young aristocrat who refuses the aristocratic values and adopts an ideology against oppression in Man as He Is. The second chapter examines the spread of the protagonist's ideology against oppression in a feudal English village in spite of the oppression of the local authority in Hermsprong.