Mary's journey: A feminist and Jungian analysis of Mary Wollstonecraft's Mary: A fiction
Mary'nin yolculuğu: Mary Wollstonecraft'ın Mary: A Fiction eserinin feminist ve Jungçu incelemesi
  1. Tez No: 871655
  2. Yazar: DİLARA SENA BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ METE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, A Vindication of the Rights of Woman adlı eseriyle tanınan öncü feminist filozof Mary Wollstonecraft'ın 1788 yılında yayınlanmış olan romanı Mary: A Fiction'ı feminist kuramlar ve analitik psikoloji perspektifiyle analiz etmektedir. Çalışma, analitik psikolojinin temel isimlerinden İsviçreli psikiyatrist ve psikanalist Carl Gustav Jung'un bireyleşme ve arketip kavramlarını kullanarak, başkahraman Mary'nin öznelliğinin karmaşık ağını ve psikolojik gelişimini inceler. Ayrıca çalışma, The Heroine's Journey: Woman's Quest for Wholeness adlı kitabında kadınların bütünlüğe giden yolculuğuna odaklanan Amerikalı psikoterapist ve yazar Maureen Murdock'ın içgörülerini entegre eder. Romanın baş kadın kahramanı Mary'nin yolculuğu hem feminist hem de Jungçu perspektiflerle incelenirken, Mary'nin içsel kadınsı ve eril özellikleri uzlaştırmaya çalıştığı yolculuğu tanımlanır ve bir feminist bakış açısıyla kadın kahramanın yolculuğu ve bu yolculuğun bazı aşamaları vurgulanır. Wollstonecraft'in eserinin kurgu olması ve kahramana atfedilen özellikler incelenir. Ayrıca çalışmada Mary Wollstonecraft ve Carl Gustav Jung'un fikirleri arasında, özellikle anima ve animus arketiplerinin analizi aracılığıyla paralellikler kurulması önemli bir odak noktasıdır. Wollstonecraft'ın feminizm üzerine eseri A Vindication of the Rights of Woman'a atıfta bulunarak, Jung'un kadınlık kavramı ile Wollstonecraft'ın düşüncelerini birlikte tartışır. Feminist kuramın öncülerinden olan Mary Wollstonecraft'ın döneminde henüz isimlendirilmemiş arketip, analitik psikoloji, erkeklerin içinde bulunan dişil özellikleri temsil eden anima ve kadınların içinde bulunan eril özellikleri temsil eden animus, kadın kahramanın yolculuğu gibi kavramları kurgusal eserinde isimlendirmeden incelemiş olması vurgulanır. Jungçu psikoloji ile incelenen bu kurgusal kişinin, ataerkil sistemleri yıkma, kadınların eşitlik arayışını ilerletme ve kadın düşmanlığıyla mücadelede önemli bir rol oynadığı savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyses Mary Wollstonecraft's novel Mary: A Fiction, published in 1788, through the lenses of feminist theories and analytical psychology. Known for her pioneering feminist philosophy work, A Vindication of the Rights of Woman, Wollstonecraft's novel is examined through the lens of Carl Gustav Jung, the Swiss psychiatrist and psychoanalyst known for his concepts of individuation and archetype. This analysis aims to explore the intricate web and representation of the protagonist Mary's subjectivity and psychological development. The study also integrates insights from Maureen Murdock, an American psychotherapist and author of The Heroine's Journey: Woman's Quest for Wholeness, which focuses on women's journey towards wholeness. The journey of the heroine, Mary, is analysed from both feminist and Jungian perspectives, highlighting her attempt to reconcile her inner feminine and masculine traits, and emphasizing the heroine's journey from a feminist viewpoint. The fictional nature of Wollstonecraft's work and the attributes assigned to the protagonist are examined. Additionally, the study draws parallels between the ideas of Mary Wollstonecraft and Carl Gustav Jung, particularly through the analysis of the anima and animus archetypes. Expanding on Wollstonecraft's feminist work, A Vindication of the Rights of Woman, it discusses Jung's concept of femininity alongside Wollstonecraft's thoughts. It is highlighted that Mary Wollstonecraft, as one of the pioneers of feminist theory, examined concepts such as archetypes, analytical psychology, anima representing the feminine qualities within men, animus representing the masculine qualities within women, and the heroine's journey in her fictional work without explicitly naming them. The protagonist, examined through Jungian psychology, is argued to play a significant role in dismantling patriarchal systems, advancing the quest for women's equality, and combating misogyny.