Posthuman and transhuman monstrosities: The ontological and techno-evolutionary journeys of 'human' from Mary Shelley's Frankenstein; or, the modern prometheus to jeanette Winterson's Frankissstein: A love story
İnsan sonrası ve insan ötesi canavarlar: Mary Shelley'nin Frankenstein; ya da, modern prometheus'undan Jeanette Winterson'un Frankissstein: Bir aşk hikayesi'ne 'insan'ın ontolojik ve tekno-evrimsel yolculuğu
  1. Tez No: 902119
  2. Yazar: SERCAN UZUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA AYKANAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez, Mary Shelley'nin Frankenstein; ya da, Modern Prometheus ve Jeanette Winterson'ın Frankissstein: Bir Aşk Hikayesi eserlerindeki canavar ve canavarlık temsillerini analiz ederek insan kimliğinin ontolojik ve teknolojik evrimsel yolculuğunu incelemektedir. Karşılaştırmalı bir analiz yoluyla, edebi eserlerin insanlık kavramını Aydınlanma ideallerinden posthüman gerçekliklere nasıl eleştirdiğini ve genişlettiğini bu tez kapsamında açıklanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, posthümanist ve transhümanist teorik çerçeveler kullanılarak, teknolojik ilerlemelerin insan öznelliği ve kimliği üzerindeki derin etkileri incelenmektedir. Canavar figürü ise, insan ile teknolojik olanın kesişimindeki toplumsal kaygıları ve umutları simgeleyen merkezi bir motif olarak ortaya çıkmaktadır. Bu tez, Shelley ve Winterson'ın antropomerkezci paradigmalara nasıl meydan okuduğunu ve teknolojik yeniliklerle giderek daha fazla şekillenen bir çağda insan olmanın anlamına dair yeniden tasavvur edilmiş bir anlayışı savunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the ontological and techno-evolutionary journey of human identity by analysing the representations of the monster and monstrosity in Mary Shelley's Frankenstein; or, The Modern Prometheus and Jeanette Winterson's Frankissstein: A Love Story. Through a comparative analysis, the study elucidates how these literary works critique and expand the concept of humanity from Enlightenment ideals to posthuman realities. Utilizing posthumanist and transhumanist theoretical frameworks, the thesis examines the profound impact of technological advancements on human subjectivity and identity. The figure of the monster emerges as a central motif, symbolizing the societal anxieties and aspirations that lie at the intersection of the human and the technological. This thesis reveals how Shelley and Winterson challenge anthropocentric paradigms, advocating for a reimagined understanding of what it means to be human in an era increasingly shaped by technological innovation.