Unplugging the cyborg: The female cyborg experience in James Tiptree Jr.'s The Girl Who Was Plugged In and Mamoru Oshii's Ghost in the Shell
Siborg'u deşifre etmek: James Tiptree Jr'ın Uzaktan Kumandalı Kız'ı ile ile Mamoru Oshii'nin Kabuktaki Hayalet'inde kadın siborg deneyimleri
- Tez No: 871663
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN AKALTUN AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnsan ve makine arasındaki ortaklık söz konusu olduğunda, siberpunk edebiyatı ve kültürü, insan ve makine arasındaki bu tür bir teknososyalliğin tezahürünün oldukça çeşitli siborg ve melez kimlik biçimlerinde barındırıldığı en önemli ve ilgili ortamlardan ve anlam alanlarından biridir. Proto-siborglardan, siborg kimliğinin en popüler temsilcilerine kadar, siberpunk edebiyatı hala özgürlük, eylemlilik, kimlik ve siborg deneyiminin bir yansıması olarak insan deneyimi (ya da tam tersi) ile ilgili birçok soruyla kendini ilişkilendiren bir entelektüel pratik alanıdır. Özgürlük kavramı siberpunk edebiyatının ayrılmaz bir parçasıdır ve hem James Tiptree Jr.'ın kısa romanı Uzaktan Kumandalı Kız (Çev. Begüm Kovulmaz, 2018) hem de Mamoru Oshii'nin animesi Kabuktaki Hayalet (1995)'de görüldüğü gibi siborg figürünün, özellikle de kadın siborg figürünün tasviri yoluyla belirgin bir şekilde incelenir. Distopik bir gelecekte geçen bu her iki anlatı da siberpunk çağının iç içe geçen organik ve sentetik dünyalarında insan varoluşunun ve özgürlüğünün eleştirel bir incelemesine olanak tanıyor. Her iki metinde de siborg deneyimi, böylesine karmaşık ve çatışmalı bir durumla ilişkili belirli bir ortak ve hatta tamamlayıcı ve iletişimsel soruyu çağrıştırıyor: Siborg deneyimi bireyi özgürleştirir mi yoksa onu daha fazla boyunduruk altına mı alır? Deleuze & Guattari'nin rizom kavramı ve Donna Haraway'in siborg figürünün fallosentrik Batı söylemine nasıl meydan okuduğuna dair araştırmalarının yanı sıra Kumiko Saito'nun hem siborg hem de siberpunk edebiyatının anlam ve önemini ilişkilendiren bir alan olarak anime mecrası üzerine eleştirel çalışmasından faydalanan bu tez, hem James Tiptree Jr.'ın romanı Uzaktan Kumandalı Kız (Çev. Begüm Kovulmaz, 2018) ve Mamoru Oshii'nin animesi Kabuktaki Hayalet (1995)'de kadın siborg tasvirlerindeki özgürlük ve faillik kavramlarını karşılaştırmalı bir perspektifle incelemeyi amaçlamakta, siborg deneyiminin değişen bir bağlamda insani değerlerin hem yapısökümünü hem de yeniden onaylanmasını sunduğunu ve iki metnin birbiriyle metinlerarası bir iletişim içinde olduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
When it comes to the partnership between man and machine, cyberpunk literature and culture is one of the most important and relevant mediums and fields of meaning where the manifestation of such technosociality between man and machine is embodied in diverse forms of cyborg and hybrid identity. From the proto-cyborgs to the most popular representatives of cyborg identity, cyberpunk literature is still a field of intellectual practice that concerns itself with many questions related to freedom, agency, identity and the human experience as a reflection of the cyborg experience (and vice versa). The notion of freedom is an integral part of cyberpunk literature and is explored explicitly through the depiction of the cyborg figure, particularly the female cyborg figure, as seen in both James Tiptree Jr.'s novella The Girl Who Was Plugged In (1973) and Mamoru Oshii's anime Ghost in the Shell (1995). Set in a dystopian future, both narratives allow for a critical examination of human existence and freedom in the intertwined organic and synthetic worlds of the cyberpunk age. In both texts, the cyborg experience evokes a certain common and even complementary and communicative question associated with such a complex and conflicted situation: Does the cyborg experience liberate the individual or subjugate him/her further? Drawing on Deleuze & Guattari's concept of the rhizome and Donna Haraway's fundamental critical work,“A Cyborg Manifesto”where she claims and delves into how the figure of the cyborg challenges phallocentric Western discourse, as well as Kumiko Saito's critical work on the medium of anime as a space that relates the meaning and significance of both cyborg and cyberpunk literature, the aim of this thesis is to examine the notions of freedom and agency in the depictions of female cyborgs in both James Tiptree Jr.'s novella The Girl Who Was Plugged In (1973) and Mamoru Oshii's anime Ghost in the Shell (1995) from a comparative perspective, arguing that the cyborg experience offers both the deconstruction and reaffirmation of human values in a changing context, and that the two texts are in intertextual communication with each other.