Batı Trakya'da okunan hutbelerdeki hadislerin tahrîci ve değerlendirilmesi (2014-2019)
Description and evaluation of the hadiths in the khutbahs recited in Western Thrace (2014-2019)
  1. Tez No: 871664
  2. Yazar: VEİSEL VELİ AMET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TAHA İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Peygamberlerin dini tebliğ etme metotlarından biri olan hutbeler, aynı zamanda da İslâm medeniyetinin de ibadet olarak kabul ettiği önemli vaaz ve irşad faaliyetlerindendir. İslâm tarihi boyunca sosyal veya ekonomik statü ayırımı yapmadan toplumun her kesimine hitab eden hutbeler bilgilendirme ve eğitme yönüyle toplumda büyük bir etkiye sahiptir. Ancak günümüzde toplumlar sürekli olarak değişime uğramakta, farklı sorunlarla karşı karşıya gelip yeni ve güncel konular ile muhatap olmaktadır. İslâm her çağda olduğu gibi asrımızda da yeni çıkan konulara ve sorulara çözümler üretmeye devam etmektedir. Bu çalışmada Batı Trakya'da 2014-2019 yılları arasında hutbelerde okunmuş olan Hadis-i Şeriflerin, Hadis ilmi açısından tahrîcleri yapılıp sıhhat ve kaynak bakımından araştırılması yapılmıştır. Ayrıca gündelik ihtiyaçlara ne derecede cevap verdiği ve varsa eksik kalan noktaları tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi ve yönteminden bahsedilerek gerekli izahlar yapılıp kavramlar açıklanmıştır. Birinci bölümde hutbelerde zikredilen Hadis-i Şeriflerin tasnif ve tahrîci yapılıp grafik üzerinde gösterilerek gerekli değerlendirmeler yapılmıştır. Birinci bölümde tasnif edilen konuların hadisler ile birlikte muhataplarına ne derece bilgi sunduğu araştırıldı ve çıkan sonuçlara göre bir takım önerilerde bulunuldu. İkinci bölümde ise hutbelerde zikredilen Hadis-i Şeriflerin hangi metodlar ile sunulduğu araştırıldı. Elde edilen sonuçlar değerlendirilerek bazı çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Khutbahs, one of the methods of conveying the religion of the prophets, are also one of the most important preaching and guidance activities that Islamic civilization also accepts as worship. Throughout the history of Islam, khutbahs have had a great impact on educating and informing societies and appeal to all segments of society. Today, however, societies are constantly changing, confronting different problems and dealing with current issues. In this study, the hadiths reciting in the khutbahs between 2014-2019 in Western Thrace were analyzed in terms of hadith science and researched in terms of their authenticity and source, and it was aimed to reveal to what extent the results met daily needs and in which subjects there were deficiencies.In this study, the hadiths recited in the khutbahs between 2014-2019 in Western Thrace were analyzed in terms of hadith science and researched in terms of their authenticity and source, and it was aimed to reveal to what extent the results met daily needs and in which subjects there were deficiencies.In the introductory part of the study, necessary explanations have been made when talking about its subject, purpose, importance and method.In the first part, the hadiths used in the khutbahs were classified and evaluated.The extent to which the topics classified in this section provide information to their interlocutors were investigated and recommendations were made after the conclusions reached.In the second part, the methods in which the hadiths used in the sermons were presented were researched and an evaluation was made within the framework of the findings obtained, and solutions were presented along with some suggestions.