Women's lifestyle and wellness visibilities on Instagram: A critical analysis from a feminist perspective
Kadınların Instagram'da sağlık ve yaşam kültürü: Feminist bir perspektiften eleştirel bir analiz
  1. Tez No: 871680
  2. Yazar: ÇAĞLA GÜÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÖZDORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Instagram'daki bütünsel sağlıklı yaşam ve yaşam kültürü hesapları, çeşitli sağlık konularında ve genel yaşam kalitesini arttırma konusunda rehberlik arayan kullanıcılar için ilgi çekici içerikler toplayarak çoğunluğu kadınlardan oluşan büyük takipçi kitlelerine ulaştı. Bu araştırma, 20 bütünsel sağlıklı yaşam Instagram hesaplarından en son 200 gönderiyi tematik bir içerik analiziyle inceleyerek takipçilere sunulan mesajları, iletişim stratejilerini ve altta yatan feminist idealleri inceliyor. Sonuçlar, içeriğin özellikle kadınlara sürekli kendilerini geliştirmelerini tavsiye etmesi nedeniyle kadınlarda yetersizlik duygularını beslediğini gösterdi. Kadınları güçlendirme hedefini amaçladıklarını iddia etseler de, bu hesaplar sıklıkla postfeminizm, neoliberal feminizm ve popüler feminizm tarafından karakterize edilen, medyada görünür feminist perspektiflerle aynı çizgidedirler. Feminizm terimini motive edici ve modaya uygun bir kavram olarak kullanmaları terimin anlamını boşa çıkarmakla sonuçlanıyor.
Özet (Çeviri)
Wellness influencers and accounts on Instagram have reached large followers, a majority of which consist of women, by gathering engaging content that resonates with users seeking guidance on various topics and overall lifestyle improvement. Through a thematic content analysis of the most recent 200 posts from 20 of wellness and lifestyle Instagram accounts, this research examines the messages, communication strategies, and underlying feminist ideals presented to followers. Results indicated that the content fosters feelings of inadequacy for women, especially since they advise women to constantly self-improve. Although these accounts claim to aspire for the goal of empowerment, they often align with media-visible feminist perspectives characterized by postfeminism, neoliberal feminism, and popular feminism. They employ the term feminism as a motivational and trendy concept, which results in hollowing the term's meaning and certainly not following feminist ideals.