Leather beyond tradition: Vegan and synthetic perspectives
Geleneğin ötesinde deri: Vegan ve sentetik perspektifler
  1. Tez No: 871698
  2. Yazar: BELİS SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KAHYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, deri, vegan deri (bitkisel deri) ve suni deriye genel bir bakış sunmayı ve her bir malzemenin avantaj ve dezavantajlarını karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma derinin tarihçesi ve üretimi ele alınarak başlayacak, ardından suni deri ve bitkisel deri ele alınacaktır. Araştırma daha sonra her malzemenin dayanıklılığını, estetik çekiciliğini ve çevresel etkisini karşılaştıracak, aynı ürünü üç malzeme türünden inceleyecek, kilit noktaların ve gelecekteki düşüncelerin özeti ile sona erecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide a general overview of leather, vegan (plant-based leather) leather, and synthetic leather, comparing the advantages and disadvantages of each material. The study will begin by addressing the history and production of leather, followed by an examination of synthetic leather and vegan leather. Research will then compare the durability, aesthetic appeal, and environmental impact of each material, examining the same product from three material types, and will conclude with a summary of key points and future considerations.