Görsel sanatlar bağlamında dijital sanat ve NFT
Digital art and NFT in the context of visual arts
  1. Tez No: 871716
  2. Yazar: ÖYKÜ EDA ÖZDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKİN BOZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Sanat, insanlığın oluşumundan beri varlığını sürdürmekte olan bir olgudur. İnsan zaman içerisinde nasıl değişim ve dönüşüm yaşıyorsa sanat da bu döngünün içerisinde değişim ve dönüşümler yaşamakta, gelişmektedir. Teknolojinin insan hayatına girmesiyle birlikte sanat da teknoloji ile yakın ilişkiler kurmuş, sanatçı teknolojinin imkanlarını üretim süreçlerinde kullanmıştır. Teknoloji gelişmeye devam ettikçe sanat da teknolojinin imkanları ile birlikte değişime uğramış ve Dijital Sanat ortaya çıkmıştır. Dijitalleşme beraberinde yeni yöntemler ortaya çıkarmıştır. NFT de bu yeni yöntemlerden biridir. Pandemi'nin etkisiyle yükseliş yaşayan ve sanat dünyasında sansasyon yaratan NFT'ler; sanatı, sanatçıyı ve sanata ilgi duyan insanları etkilemiş, popülerleşmiştir. Blok zinciri sistemi üzerinde yer alan NFT'ler sanata yeni bir imkân sağlamış, farklı bir bakış açısı kazandırmıştır. Tez araştırmasının amacı görsel sanatlar alanında Dijital Sanat ve NFT'nin etkilerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda görsel sanatlar alanında uzman sanatçı, akademisyen ve tasarımcılarla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların görüşleri betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda NFT'nin gelişmeye ve değişmeye devam edeceği öngörülmüştür. NFT, sanatçılara ve sanat tüketicilerine yeni imkanlar yaratmaktadır. NFT için doğru tanımlamalar yapıldıkça, sanat için farklı bir yöntem olduğu anlaşıldıkça, sanatçılar da üretimlerinde NFT'den faydalanacaktır. Gelişecek, değişecek ve farklı meselelere evrimleşecek olan NFT şu anki varlığıyla ve gelecekteki muhtemel varlığıyla sanat tarihinin bir parçası olma yolunda gelişmeler göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Art has been a phenomenon persisting since the formation of humanity. Just as humans undergo changes and transformations over time, art also experiences changes and transformations within this cycle, evolving. With the introduction of technology into human life, art has established close relationships with technology, with artists utilizing the possibilities of technology in their production processes. As technology continues to advance, art has also undergone changes alongside the possibilities of technology, giving rise to Digital Art. Digitalization has brought forth new methods, and NFT is one of these new methods. Experiencing a surge due to the impact of the pandemic and creating a sensation in the art world, NFTs have influenced artists, art, and people interested in art, thus becoming popular. Situated on the blockchain system, NFTs have provided a new opportunity for art and offered a different perspective. The purpose of this thesis research is to examine the effects of Digital Art and NFTs in the field of visual arts. In line with this purpose, interviews were conducted with expert artists, academics, and designers in the field of visual arts. The views of the participants were analyzed using the descriptive analysis method. As a result of the research, it is anticipated that NFTs will continue to develop and evolve. NFTs offer artists and art consumers new opportunities. As accurate definitions for NFTs are made and it is understood as a different method for art, artists will also benefit from NFTs in their productions. NFT, which will develop, change, and evolve into different issues, is showing developments towards becoming a part of art history with its current existence and potential future existence.