Yozgat ili şeker pancarı melasından biyoetanol üretim potansiyelinin belirlenmesi
Determination of bioethanol production potential from sugar beet molass in Yozgat province
  1. Tez No: 871731
  2. Yazar: FATİH SARGIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ERBAKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL AÇIKGÖZ MAKEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kömür, doğal gaz ve petrol gibi fosil yakıtlar, enerji elde edebilmemiz için kullanılan başlıca kaynaklardır. Ancak, dünya nüfusu ve ihtiyaçlarının artmasıyla birlikte enerji tüketimi de artmakta ve fosil enerji kaynakları giderek azalmaktadır. Ayrıca, fosil yakıtların yanması sonucunda ortaya çıkan gazlar asit yağmurları, iklim değişikliği ve sera gazı emisyonlarında artış gibi çevresel sorunlara yol açmaktadır. Bu sebeplerle, güneş, rüzgâr ve biyokütle gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgi artmaktadır. Biyokütleden üretilen biyoetanol, artan hammadde potansiyeli ve petrol fiyatları dikkate alındığında ekonomik ve sürdürülebilir bir enerji kaynağı olarak öne çıkmaktadır. Biyokütle kaynaklarından en önemlilerinden birisi de şeker pancarıdır ve Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan Yozgat, şeker pancarı üretiminde Konya ilinden sonra en fazla şeker pancarı üreten il konumundadır. Yozgat ilinde 2020-2023 yılları ortalama verilerine göre 1.332.513 ton şeker pancarı üretilmiştir ve Yozgat ili şeker pancarından biyoetanol üretim potansiyeli 121.610.352 litre, şeker pancarı melasından biyoetanol üretim potansiyeli ise 7.270.184 litre olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Coal, natural gas, and oil, which are fossil fuels, are the primary sources used for energy production. However, with the increase in the world's population and its needs, energy consumption is also rising, and underground energy resources are gradually depleting. Furthermore, the combustion of fossil fuels leads to environmental issues such as acid rain, climate change, and increased greenhouse gas emissions. Therefore, there is growing interest in renewable energy sources such as solar, wind, and biomass. Bioethanol produced from biomass stands out as an economical and sustainable energy source, considering the increasing raw material potential and oil prices. Yozgat, located in Turkey's Central Anatolia Region, is the second largest producer of sugar beet after Konya. According to the average data from 2020-2023, 1,332,513 tons of sugar beet were produced in Yozgat, and the bioethanol production potential from sugar beet in Yozgat is calculated to be 121.610.352 liters, while the bioethanol production potential from sugar beet molasses is 7.270.184 liters.