Uluslararası terörizmde narkoterörizmin rolü: DAEŞ ve FARC örneği
The role of narcoterrorism in international terrorism: The case of DAESH and FARC
- Tez No: 871730
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT JANE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Terörizm Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı; DAEŞ ve FARC terör örgütlerinin narkoterörizm ile ilişkilerindeki ve narkoterörizmden faydalanma biçimlerindeki benzerlik ve farklılıklarını ortaya koymaktır. Bu amaca yönelik olarak çalışmada Nitel ve Süreç Analizi yöntemleri benimsenmiştir. Bu kapsamda çalışmanın giriş bölümünü takip eden ikinci bölümünde narkoterörizm kavramı ele alınmıştır. Bölümde narkoterörizmin tarihi, radikalleşmede ve örgütlerin maddi kazanımında narkoterörizmin rolü incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü ve dördüncü bölümünde ise; sırasıyla DAEŞ ve FARC örgütlerinin kuruluş, gerileme ve çökme dönemleri ele alınmış, ayrıca bu örgütlerin diğer örgütlerle ilişkilerine değinilmiştir. Çalışmanın beşinci ve altıncı bölümünde ise; sırasıyla DAEŞ ve FARC örgütlerinin narkoterör ilişkisi ortaya koyulmuştur. Çalışmada; her iki örgütün de finansman yöntemleri olarak uyuşturucu ticaretine başvurduğu ve bu süreçte diğer suç örgütleriyle önemli bağlantılar kurduğu ortaya koyulmuştur. Uyuşturucu ticaretinin, DAEŞ ve FARC'ın bölgesel güç ve etki kazanmalarında kritik bir rol oynadığı görülmüştür. Bununla birlikte örgütler arasında; uyuşturucu türleri, ticaret yöntemleri, operasyonel alanlar ve siyasi amaçlar açısından önemli farklılıklar bulunmaktadır ve çalışmada açıklanan tanım ele alındığında FARC terör örgütünün narkoterörist bir örgüt olduğu açıklanıp DAEŞ'in ise tam olarak narkoterörist bir örgüt olarak tanımlanamayacağı ancak gelecekte narkoterörist bir örgüte dönüşme potansiyeli bulunduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the similarities and differences between DAESH and FARC terrorist organisations in their relations with narcoterrorism and the way they benefit from narcoterrorism. For this purpose, Qualitative and Process analysiss methods have been adopted in the study. In this context, the concept of narcoterrorism is discussed in the second part of the study following the introduction. In this section, the history of narcoterrorism, the role of narcoterrorism in radicalisation and financial gain of organisations are examined. In the third and fourth chapters of the study, the establishment, decline and collapse periods of DAESH and FARC, respectively, are discussed, and the relations of these organisations with other organisations are also mentioned. In the fifth and sixth sections of the study; the narcoterrorism relationship of DAESH and FARC organisations is revealed respectively. The study reveals that both organisations resort to drug trafficking as a financing method and establish important links with other criminal organisations in this process. It has been observed that drug trafficking has played a critical role in DAESH and FARC's gaining regional power and influence. However, among organizations; There are significant differences in terms of drug types, trading methods, operational areas and political purposes, and when the definition explained in the study is considered, it is emphasized that the FARC terrorist organization is a narcoterrorist organization, and that Daesh cannot be fully defined as a narcoterrorist organization, but has the potential to turn into a narcoterrorist organization in the future.