Endonezya'da kelami düsünce H. M. Rasjidi örneği
The theological thought in Indonesia the case of H. M. Rasjidi
  1. Tez No: 871746
  2. Yazar: MAHDİ HANDAYANI SIDIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFA BARDAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Endonezya, dünyanın en büyük Müslüman nüfusuna sahip ülkesi olarak, İslam'ın gelişmesi ve etkili İslam teolojis alimlerinin ortaya çıkması için bir ilgi odağı haline gelmiştir. Bu etkili isimlerden biri, aynı zamanda ülkenin ilk din bakanı olarak görev yapan H. M. Rasjidi'dir. Onun rolü Endonezya'da ilahiyatın gelişiminde, özellikle de Endonezya'daki genç nesil Müslüman alimlerin oluşumunda önemli bir katkı sağlamaktadır. H. M. Rasjidi'nin etkisi Endonezya'da İslami düşünce ve çalışmalarını desteklemeye kadar uzanmıştır. Bu nedenle, Endonezya'daki kelam ilminin geliştirmesindeki rolü hakkında tez araştırması yapmaya değer önemli bir husustur. Bu araştırma, metodolojik olarak H. M. Rasjidi'nin kelam düşüncesi ve bu araştırmayla ilgili diğer alanlardaki kitap ve makalelerin okunması ve analizi gerçekleştirilen yöntemle literatür çalışmasını kullanan nitel bir araştırmadır. Kısacası, bu araştırmada H. M. Rasjidi'nin akıl ve vahiy, iman, insan özgürlüğü, salih amel ve Tanrı'nın mutlak kudreti gibi konulardaki teolojik düşüncelerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Akıl ve vahiy alanında H. M. Rasjidi, aklın vahyi yorumlama yeteneğine sahip olmadığını savunmaktadır. İman alanında ise H. M. Rasjidi'ye göre bir kişideki iman ve din bireysel değildir. İman rasyonel olarak açıklanabilir. Ona göre, salih amellerin rehberi Kur'an'dır. Dolayısıyla Allah'ın rehberliği olmadan neyin salih amel olarak adlandırılacağı belirsizdir. İnsan özgürlüğü alanında H. M. Rasjidi, insanların özgürlüğe sahip olduğunu ancak insan özgürlüğünün Allah'ın iradesiyle elde edildiğini savunmaktadır. H. M. Rasjidi, Endonezya'da İslam düşüncesinin gelişimine, özellikle de kelam alanında önemli katkılarda bulunmuş bir şahsiyettir. Endonezya'da teoloji alanı da dahil olmak üzere H. M. Rasjidi tarafından yazılan kitaplar bunu kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Indonesia, as the country with the largest Muslim population in the world, has become a center of attention for the development of Islam and the emergence of influential scholars of Islamic theology. One of these influential figures was the Indonesian nationalist Muhammad Rasjidi, who also served as the country's first minister of religion. His role had a significant impact on the development of theology in Indonesia, especially on the formation of the younger generation of Muslim scholars in Indonesia. His influence extended to supporting efforts to develop Islamic thought and studies in Indonesia. Therefore, his role in the development of the science of theology in Indonesia is an important aspect worthy of observation. Methodologically, this research is a qualitative research using literature study, which is a method that is carried out by reading and analyzing books and articles on H. M. Rasjidi's theological thought and other fields related to this research. The literature study aims to collect secondary data that is closely related to this research. In short, the aim of this study is to analyse H. M. Rasjidi's theological thought in the fields of reason and revelation, faith, human freedom, righteous deeds and God's absolute power. In the field of reason and revelation, H. M. Rasjidi argues that reason does not have the ability to interpret revelation. In the field of faith, Rasjidi argues that faith and religion in a person are not individual. Faith can be explained rationally. In the field of righteous deeds, according to Rasjidi, the guide of righteous deeds is the Qur'an, so it is unclear what can be called righteous deeds without the guidance of Allah. In the field of human freedom, Rasjidi argues that human beings have freedom, but human freedom is achieved by the will of Allah. H. M. Rasjidi is a person who made significant contributions to the development of Islamic thought in Indonesia, especially in the field of theology. This is evidenced by the fact that there are several Rasjidi books on theology in Indonesia.