Rekreatif amaçlı halk oyunu aktivitelerine katılan bireylerin motivasyon kaynakları ve yaşam tatmini ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between motivation sources and life satisfaction of individuals participating in recreational folk dance activities
  1. Tez No: 871745
  2. Yazar: GÖKBERK GÖKÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı rekreatif amaçlı halk oyunları aktivitelerine katılan bireylerin motivasyon kaynakları ve yaşam tatminleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaçla Antalya ilinde özel veya kamu kurumlarında serbest zaman değerlendirme amaçlı halk oyunu aktivitelerine katılan 311 kişiye (Nkadın:186, Nerkek:125) yüz yüze anket uygulaması yapılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Yaşam tatmini ölçeği”ve“Halk oyunlarına yönelik tutum ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde normal dağılım parametreleri sağlandığından ikili karşılaştırmalar için bağımsız örneklem t testi, 3 ve daha fazla grup karşılaştırmaları için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda cinsiyet, yaş ve eğitim durumu değişkenlerine göre istatistiki olarak anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır. İlişki testinde ise yaşam kalitesi ölçeği ile halk oyunları tutum ölçeği alt boyutları arasında düşük ve orta düzeyde pozitif yönlü ilişkiler tespit edilmiştir. Halk oyunları aktivitesi, her yaştan bireyin katılım sağlayabileceği, kültürel değer ve ögelerin oldukça iç içe olduğu aktivitelerdir. Dolayısıyla bireylerin adaptasyonu ve sürekliliğini sağlamada etkin bir araç olarak kullanılabilir. Bu bağlamda halk oyunları aktivitelerine motive edici fiziksel ve sosyal çevrenin kamu aracılığıyla sağlanması önerilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between motivation sources and life satisfaction of individuals participating in recreational folk dance activities. For this purpose, face-to-face surveys were conducted with 311 participants (Nfemale: 186, Nmale: 125) attending leisure-time folk dance activities in private or public institutions in Antalya province. The data collection tools used in the study were the“Life Satisfaction Scale”and the“Attitude Scale towards Folk Dances”. Independent samples t-test was used for pairwise comparisons and one-way analysis of variance (ANOVA) was used for comparisons involving three or more groups, as normal distribution parameters were met for data analysis. Statistically significant results were obtained according to gender, age, and educational status variables. In the correlation test, low to moderate positive correlations were found between the quality of life scale and sub-dimensions of the attitude scale towards folk dances. Folk dance activities are cultural activities intertwined with cultural values and elements that individuals of all ages can participate in. Therefore, they can be effectively used as a tool to ensure the adaptation and continuity of individuals. In this context, it is recommended that motivating physical and social environments for folk dance activities be provided through public means.