Tüketici perspektifi açısından turistlerin sanal gerçekliği benimseme niyeti: Ankara, Moskova ve Bakü karşılaştırılması
Tourists' intention to adopt virtual reality from consumer perspective: Comparison of Ankara, Moscow and Baku
  1. Tez No: 871751
  2. Yazar: NARGIZ HASANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın temel amaçlarından biri, değere dayalı benimseme modelinin (VAM) merceğinden, tüketicilerin algıladıkları değeri ve çeşitli turistik destinasyonları değerlendirmek için sanal gerçekliği (VR) benimseme niyetini incelemektir. Diğer bir amacı ise, sanal gerçeklik teknolojisi ile üretilen uygulamaların kullanıcılarında oluşturduğu gerçeklik algısını keşfetmek ve yaşadıkları deneyimin özünü ortaya koymaktır. Bu kapsamda çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmaktadır. Ankara, Moskova ve Bakü'de yapılan anketlerle 1233 katılımcıdan veri toplanmıştır. Veriler, Haziran-Ekim 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırma sonucunda, sanal gerçeklik teknolojisi ile üretilen uygulamalara yönelik katılımcıların fayda, eğlence ve gerçeklik algılarının, bu uygulamaların kullanımına yönelik davranışsal niyet üzerinde etkili faktörler olarak ortaya konulmuştur. Çalışma, farklı ülkelerden elde edilen sonuçları karşılaştırarak literatüre katkı sağlamaktadır. Gelecekteki araştırmalar için sanal gerçekliğin sosyal medya, destinasyon paydaşları ve turist memnuniyeti üzerindeki etkileri önerilmektedir. Sanal gerçeklik teknolojisinin turizm deneyimlerini zenginleştireceği ve sektörün geleceğini şekillendireceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the main objectives of this study is to examine, through the lens of the value-based adoption model (VAM), consumers' perceived value and intention to adopt virtual reality (VR) to evaluate various tourist destinations. Another goal is to investigate the reality that users of applications made with virtual reality technology create and to reveal the essence of their experience. In this context, the qualitative research method is used. Data was collected from 1233 participants through surveys conducted in Ankara, Moscow, and Baku. The data was collected between June and October 2023. As a result of the research, it was revealed that the participants' perceptions of the utility, entertainment, and reality of the applications produced with virtual reality technology are influential factors in their behavioral intention to use these applications. The study contributes to the literature by comparing the results obtained from different countries. The effects of virtual reality on social media, destination stakeholders, and tourist satisfaction are suggested for future research. Virtual reality technology will enrich tourism experiences and shape the industry's future.