Elektronik ticarette tüketici korunması ve bir uygulama
Consumer protection in electronic trade and an application
  1. Tez No: 623591
  2. Yazar: SELDA ENE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ASUMAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Elektronik ticaret üzerinden alışveriş sisteminin, bu yolda çok önemli adımlar atıldığı günümüzde, ülkemizde yerleşip çok daha büyük kitlelere yayılması, tüketici haklarının korunması ve tüketicinin güveninin sağlanmasıyla başarıya ulaşacaktır. Bu çalışmada da, bu düşünceden yola çıkılarak, elektronik ticaret sistemi, tüketicinin genel perspektifi ve tüketici haklarının korunması açısından genel bir çerçeve çizilerek incelenmiştir, sistemin sağlam temeller üzerine oturtulmasında önemli bir kaynak ortaya konulmuştur. Üç bölümden oluşan tez çalışmasında, birinci bölümde elektronik ticaret kavramı açıklanmış, ikinci bölümde elektronik ticarette tüketicinin korunması konuları teorik olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, elektronik ticarette tüketicinin korunmasına yönelik bir uygulamaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
TThe e-commerce shopping system will be successful by establishing and expanding to a larger audience in our country, Today, when important steps are taken in this way, protecting consumer rights and ensuring consumer trust. In this study, starting from this idea, the electronic trading system, consumers in general perspective and by drawing a general framework for the protection of consumer rights were examined. An important source has been put forward in establishing the system on solid foundations. In the thesis study consisting of three sections, the concept of electronic commerce is explained in the first section, and in the second section, the issues of consumer protection in electronic commerce are theoretically examined. In the third part, an application for consumer protection in electronic commerce is included.