Sağlık personelinin motivasyon durumlarının incelenmesi: Tıp Fakültesi örneği
Examination of motivational status of health personnel: The example of the Faculty of Medicine
- Tez No: 871766
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL AKMAN DÖMBEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sağlık hizmetlerindeki gelişmeler son dönemlerde hızla artmaktadır. Gelişmişliğin bir göstergesi olan sağlık hizmetlerinin kalitesinin arttırılmasında sağlık hizmetlerini yerine getiren personelin önemli bir rolü vardır. Bu noktada kaliteli bir sağlık hizmeti için sağlık personelinin motivasyonlarının artırılması oldukça etkilidir. Bu nedenle çalışan verimliliği için giderek önemi artan motivasyon konusu bu araştırmanın temelini oluşturmaktadır. Bu tez araştırmasının temel amacı sağlık personelinin motivasyon düzeylerinin tespit edilmesi ve motivasyon sürecindeki motivasyon etkilerinin incelenmesidir. Nicel bir araştırma olarak tasarlanan araştırmanın örneklemini 398 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan motivasyon envanteri ölçeği ilk olarak J. Barbuto ve R. School (1998) tarafından geliştirilmiştir. Araştırmada sağlık personelinin motivasyonlarına etki eden faktörlerin önceliklerinin tespit edilmesi amacıyla Aslanadam (2011) tarafından geliştirilen Motivasyon Etkileri soruları kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre katılımcıların motivasyon düzeylerinin ortalamanın biraz üstünde olduğu sonucu elde edilmiştir. Çalışmada sağlık çalışanı katılımcıların motivasyon düzeylerinin cinsiyet, yaş, medeni hal, eğitim düzeyi, gelir düzeyi ve deneyim değişkenleri açısından farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Ancak kurumda çalışma süresi değişkenine göre anlamlı farklılık görülmüş farklılığın 6-10 yıl süreli çalışanlar ile 10 yıl üzeri çalışanlar arasında olduğu bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen bir diğer sonuç ise çalışanların motivasyonlarına etki eden en önemli etkenin ücret, iş güvenliği sosyal haklar olduğu şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Developments in health services have been increasing rapidly in recent years. The personnel providing health services have an important role in improving the quality of health services, which is an indicator of development. At this point, increasing the motivation of healthcare personnel is very effective for quality healthcare service. For this reason, the issue of motivation, which is increasingly important for employee productivity, forms the basis of this research. The main purpose of this thesis research is to determine the motivation levels of healthcare personnel and to examine the motivational effects in the motivation process. The sample of the research, which was designed as a quantitative research, consists of 398 healthcare professionals. The motivation inventory scale used in the research was first developed by J. Barbuto and R. School (1998). In the study, Motivation Effects questions developed by Aslanadam (2011) were used to determine the priorities of the factors affecting the motivation of healthcare personnel. According to the results obtained from the study, it was concluded that the motivation levels of the participants were slightly above the average. In the study, it was determined that the motivation levels of healthcare worker participants did not differ in terms of gender, age, marital status, education level, income level and experience variables. However, there was a significant difference according to the variable of working time in the institution, and it was found that the difference was between employees working for 6-10 years and employees working for more than 10 years. Another result obtained from the research is that the most important factor affecting employees' motivation is wages, job security and social rights.