Örme kumaşlarda örgü tipi, sıklık ve kalınlık değişiminin vücuda uyuma etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the fit effect of knitting type, density and thickness changes in knitted fabrics
  1. Tez No: 871767
  2. Yazar: ELİF KUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL KILINÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 480
Özet
Örme kumaş üretimi birçok parametreye bağlıdır ve bu parametrelerin değişimi örme kumaşlara farklı özellikler kazandırır. Bu farklı sonuçlar vermesine yol açmaktadır. Bu sebeple bu araştırmada; örme kumaşın yapısını ve fiziksel özelliklerini etkileyen etmenlerin, giysilerin vücuda uyumuna olan etkilerini ortaya çıkartmak amaçlanmıştır. Bu amaç ile örgü tipi, iplik besleme sayısı ve örgü makinesi ayar parametrelerindeki değişimler sonucunda oluşan kumaşın eğilme direnci, kalınlık ve esneklik özelliklerindeki farklılıkların vücuda uyumuna etkileri araştırılmıştır. Araştırma deneme modelli bir araştırmadır. Araştırmanın materyalini düz, rib, links olmak üzere üç temel örme çeşidinde, tek iplik ve ya çift iplik beslemesi yapılarak ve sık, orta ve gevşek ilmek ayarında üretilen 18 adet örme kumaş oluşturmaktadır. Denemelerde kullanılmak üzere üretilen bu kumaşların ilmek yoğunluğu, gramajı, kalınlığı, esneme ve eğilme dayanımları ile yırtılma direnci ölçülmüştür. Her bir numune kumaştan 38 ve 42 beden kadın üst giysileri gerçek ve sanal olarak hazırlanmıştır. Canlı manken ile avatara giydirilen numunelerin aralarında vücuda uyum konusunda farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Vücuda uyum değerlendirmeleri alan uzmanları tarafından yapılmıştır. Ayrıca 3B giysilerin basınç ve gerginlik haritaları hazırlanmış ve bu haritalardaki sayısal değerler ortaya konmuştur. Tez araştırmasının sonucunda düz örme, links örme ve rib örme den oluşan üç temel örme çeşidinden üretilen kadın üst giysileri içerisinde vücuda en iyi uyumu sağlayan örme çeşidinin links örme kumaşlardan üretilen giysinin olduğu bulunmuştur. Bu kumaşlar içerisinde üretilen çeşitli ayarlardaki giysilerden vücuda en uyumlu olan giysinin ise orta bir ayarda örülen kumaştan üretilen giysi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Knitted fabric production depends on many parameters, and the change of these parameters gives different properties to knitted fabrics. These properties affect the structural and physical properties of the knitted fabric, causing products produced from knitted fabric to yield different results. For this reason, in this research; It is aimed to reveal the effects of the factors affecting the structure and physical properties of knitted fabric on the fit of clothes to the body. For this purpose, the effects of differences in bending resistance, thickness and flexibility properties of the fabric, resulting from changes in knitting type, yarn feeding number and knitting machine setting parameters, on its body fit were investigated. The research is a trial model research. The material of the research consists of 18 knitted fabrics produced in three basic knitting types: plain, rib, links, single yarn or double yarn feeding and in tight, medium and loose stitch settings. The loop density, weight, thickness, stretching and bending strength and tear resistance of these fabrics produced for use in the trials were measured. Women's top clothes in sizes 38 and 42 were prepared in real and virtual form from each sample fabric. It was investigated whether there were any differences in body fit between the live mannequin and the samples worn on the avatar. Body compatibility evaluations were made by experts in the field. In addition, pressure and tension maps of 3D clothes were prepared and the numerical values in these maps were revealed. As a result of the thesis research, it was found that among the women's upper garments produced in three basic knitting types: flat knitting, links knitting and rib knitting, the knitting type that provides the best fit to the body is the garment produced from links knitted fabrics. It has been determined that the garment that is most compatible with the body among the garments of various settings produced in these fabrics is the garment produced from fabric knitted in a medium setting.