Klasik bale eğitiminde 10-11 yaş arasındaki öğrenciler için bedensel koordinasyonu destekleyici egzersiz önerileri
Exercise suggestions to support physical coordination for students between 10-11 years of age in classical ballet training
  1. Tez No: 871793
  2. Yazar: MELİS SAVAŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞİN KÜÇÜKÜÇERLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Bale Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Akademik bale eğitimi veren kurumlarda ve profesyonel topluluklarda her geçen gün gelişimini sürdüren bale sanatı, küçük yaşlardan itibaren başlayan hem bedenin hem de aklın koordineli bir şekilde çalışarak gerçekleştirdiği hareketlerden oluşan , edebiyat, ışık, sahne dekoru ve kostümle bütünlenen görsel bir sanat dalıdır. Klasik bale sanatındaki mükemmellik algısı hareketin ne kadar doğal ve akışkan göründüğü ile ilgilidir. Uzun ve zorlu bir eğitim döneminden çıkan dansçılar, seyircinin gözünde olağanüstü, sahne üzerinde mucizevi şeyler yapan sanatçılardır. Sahne üzerindeki bu algıyı yaratan başlıca unsurların ( fiziksel kuvvet, dönme , zıplama vb.) arasında Koordinasyon ve müzikalite bulunmaktadır. Bedensel koordinasyonun doğal bir reflekse dönüşerek dansçının bedeni ve aklı ile bütünleşebilmesi için profesyonel eğitim hayatında edindiği kazanımlar büyük önem taşır. Bu nedenle balede koordinasyon eğitimi dansın en önemli unsurlarından biridir. Bu tez çalışmasında akademik bale eğitimine yeni başlayan 10 – 11 yaş aralığındaki öğrenciler için koordinasyon egzersizleri gruplar halinde önerilmektedir. Bu egzersizlerin bale eğitiminin dışında ek çalışma olarak uygulanabilmesi ve bedensel koordinasyon gelişimini destekleyici bir rol oynaması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The art of ballet, which continues to develop day by day in institutions and professional communities that provide academic ballet education, is a branch of visual art consisting of movements performed by the coordinated work of both the body and the mind, starting from childhood. It integrates with literature, lighting, stage decoration and costume. The perception of perfection in classical ballet is related to how natural and fluid the movement looks. Dancers who have gone through a long and difficult training period are extraordinary in the eyes of the audience and artists who do miraculous things on stage. Coordination and musicality are among the main elements that create this perception on the stage (physical strength, turning, jumping, etc.). The achievements of the dancer in his professional training life are of great importance so that physical coordination turns into a natural reflex and integrates with the dancer's body and mind. Therefore, coordination training in ballet is one of the most important elements of dance. In this thesis study, coordination exercises are recommended in groups for students aged 10 - 11 who have just started academic ballet training. It is aimed that these exercises can be applied as additional work outside of ballet training and play a supporting role in the development of physical coordination.